Charles Townes


Charles Townes w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Charles Hard Townes (ur. 28 lipca 1915 w Greenville w stanie Karolina Południowa, zm. 27 stycznia 2015 w Berkeley[1]) – amerykański fizyk, laureat Nagrody Nobla w dziedzinie fizyki w roku 1964 za badania dotyczące elektroniki kwantowej i wynalezienie masera[2].

Opracował też podstawy naukowe, które doprowadziły do skonstruowania lasera rubinowego przez jego studenta Theodore'a Maimana.

Spis treści

Życiorys | edytuj kod

Studiował fizykę i lingwistykę na Furman University, tytuł Master of Arts uzyskał w roku 1936 na Duke University, doktorat z fizyki otrzymał w California Institute of Technology w roku 1939. Do 1948 roku pracował w Bell Labs. Wykładał na Columbia University, wtedy też rozpoczął prace nad maserem. W latach 1959–1961 był przewodniczącym Institute for Defense Analyses w Waszyngtonie. Przez sześć lat był profesorem w Massachusetts Institute of Technology. W roku 1967 został profesorem na Uniwersytecie Kalifornijskim w Berkeley. Tam rozwinął badania astronomii podczerwieni, które zaowocowały wykryciem lodu i amoniaku w obłokach międzygwiazdowych[2].

Pomnik Charlesa Townesa w Falls Park (Greenville)

Townes uważał, że nauka nie stoi w sprzeczności z religią: różnice między naukami przyrodniczymi a religią są w większości przypadków sztuczne. Dziedziny te są bardzo sobie bliskie, jeśli popatrzymy na to, co w nich najistotniejsze. Był baptystą, członkiem Papieskiej Akademii Nauk[3].

Badania | edytuj kod

Charles Townes przyczynił się do skonstruowania pierwszego interferometru astronomicznego. Wraz z Arturem Leonardem Schawlowem opublikował w roku 1955 pracę Microwave Spectroscopy, która była przełomem w badaniach kosmosu w świetle podczerwonym. W latach 1966–1970 był przewodniczącym komitetu doradczego NASA programu księżycowego Apollo 11[2].

Nagrody | edytuj kod

Jest laureatem licznych nagród, między innymi:

Przypisy | edytuj kod

  1. Charles Townes, 99, inventor of laser, dies (ang.). CBS News. [dostęp 2015-01-28].
  2. a b c Charles H. Townes – Facts (ang.). W: The Nobel Prize in Physics 1964 > Charles H. Townes, Nicolay G. Basov, Aleksandr M. Prokhorov [on-line]. Nobel Media AB. [dostęp 2014-02-14]., Biographical, Nobel Lecture, December 11, 1964, Production of Coherent Radiation by Atoms and Molecules
  3. Bonnie Azab Powell: 'Explore as much as we can': Nobel Prize winner Charles Townes on evolution, intelligent design, and the meaning of life (ang.). W: UCBerkeley News [on-line]. www.berkeley.edu. [dostęp 2014-02-16].
  4. The Nobel Prize in Physics 1964. [dostęp 2019-02-27].

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Laureaci Nagrody Nobla w dziedzinie fizyki

Ludzie roku tygodnika „Time” Laureaci Nagrody Templetona Kontrola autorytatywna (osoba):
Na podstawie artykułu: "Charles Townes" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy