Charlotte Casiraghi


Charlotte Casiraghi w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Charlotte Casiraghi, zamężna Rassam (Charlotte Marie Pomeline Casiraghi, ur. 3 sierpnia 1986 w Monte Carlo), potomkini monakijskiej rodziny książęcej, córka Stefana Casiraghi i Karoliny, księżnej Hanoweru; filozof.

Charlotte urodziła się w Monte Carlo jako drugie dziecko Stefana Casiraghi i księżniczki Karoliny z Monako.

W 2007 ukończyła studia na kierunku filozofia na Sorbonie w Paryżu.

Zajmuje jedenaste miejsce w linii sukcesji monakijskiego tronu.

W 2019 poślubiła Dimitriego Rassama, z którym ma jedno dziecko, Baltazara Rassama (ur. 2018).

Nie posiada tytułów szlacheckich. Regularnie bierze udział w oficjalnych wydarzeniach, które odbywają się w Księstwie Monako. Jej obszary zainteresowań obejmują przede wszystkim filozofię i jeździectwo. Angażuje się w działalność monakijskich fundacji.

Poprzez swojego przodka, Jana Wilhelma Friso, księcia Oranii spokrewniona jest ze wszystkimi rodzinami królewskimi i książęcymi panującymi w Europie.

Spis treści

Powiązania rodzinne i edukacja | edytuj kod

Charlotte urodziła się 3 sierpnia 1986 roku w klinice imienia księżnej Grace w Monte Carlo.

Jej rodzicami są Stefano Casiraghi, pochodzący z rodziny włoskich przemysłowców branży naftowej i Karolina, księżna Hanoweru, księżniczka Monako, w latach 1957 - 1958 oraz 2005 - 2014 następczyni monakijskiego tronu. Poprzez trzecie małżeństwo matki jej ojczymem jest Ernest August V, książę Hanoweru.

Jej dziadkami sa ze strony matki Rainier III, władca Monako w latach 1949 - 2005 i Grace, księżna Monako, amerykańska aktorka, zdobywczyni Nagrody Akademii Filmowej; natomiast ze strony ojca Giancarlo Casiraghi i Fernanda Casiraghi.

Ma dwoje braci, Andreę i Pierre’a, przyrodnią siostrę ze strony matki, księżniczkę Aleksandrę oraz dwoje przybranych braci z małżeństwa matki z księciem Hanoweru, księcia Ernesta Augusta i księcia Krystiana.

Imię otrzymała na cześć swojej prababki, Charlotte, księżnej Valentinois. Jej rodzicami chrzestnymi zostali Massimo Bianchi i Albina de Boisrouvray.

W 1990 roku ojciec Charlotte zginął w wypadku podczas wyścigów łodzi motorowych.

Dzieci chrzestne | edytuj kod

Edukacja | edytuj kod

Charlotte ukończyła École de la République w Saint-Rémy-de-Provence, a w 2004 roku także Lycée François Couperin w Fontainebleau. W 2007 roku uzyskała dyplom filozofii na Sorbonie w Paryżu.

Kariera zawodowa | edytuj kod

Charlotte Casiraghi pracowała jako dziennikarka. W 2007 roku współpracowała z brytyjską gazetą The Independent, w 2008 z AnOther, a w 2009 z Above. Poprzez pracę w ostatnim z wymienionych magazynów zaprzyjaźniła się ze Stellą McCartney, z którą przeprowadzała wywiad do pierwszego wydania gazety. Wraz z dwoma przyjaciółmi otworzyła magazyn Ever Manifesto, traktujący o sprawach ekologii, ale wiążący je z modą. 21 września 2009 ogłosiła, że planuje wydać 3000 kopii tej gazety o wpływie rozwoju mody na światowe środowisko. Dokonała tego podczas tygodni mody w Paryżu i Mediolanie.

Od najmłodszych lat uprawia skoki przez przeszkody. W latach 2001–2004 była członkinią drużyny Marionnaud Marcela Roziera i dzięki temu brała udział w zawodach, zarówno juniorskich, jak i amatorskich. Trenowana była przez obydwu synów Roziera, Philippe i Thierry’ego.

W czerwcu 2009 pojawiła się razem ze swoim wujem Albertem w programie na antenie francuskiej telewizji Stade 2, gdzie poinformowała, że rozpoczyna występy w Global Champions Tour – oficjalnym tourze zajmującym się zawodami w skokach przez przeszkody. Po czterech i pół roku przerwy od sportu, wciąż trenowana przez Thierry’ego Roziera, zadebiutowała w zawodach wspomnianego cyklu w Monte Carlo. W sezonie 2010 odnotowała osiem występów; w 2011 w swoim ojczystym księstwie odnotowała najlepszy występ w dotychczasowej karierze.

Obecnie występuje jedynie w pokazowych zawodach jeździeckich w Monako.

Jest ambasadorką Gucci. 20 stycznia 2015 została ogłoszona globalnym ambasadorem niemieckiej marki Montblanc[1].

Jako dyplomowany filozof, uczestniczy w dorocznych debatach filozoficznych w księstwie.

19 lutego 2018 wydana została jej książka pod tytułem Archipel des passions[2]. Casiraghi napisała ją wspólnie ze swoim profesorem filozofii, Robertem Maggiori. Książkę zadedykowała swojemu ojcu[3].

1 czerwca ogłoszono, że Casiraghi przyjęła rolę patrona w misji odbudowy i restauracji Horseshoe Staircase w królewskiej rezydencji w Fontainebleau[4].

W marcu 2019 została współproducentem filmu Notre Dame du Nil[5]

Osoba związana z rodziną książęcą | edytuj kod

Charlotte Casiraghi nie jest członkinią monakijskiej rodziny książęcej, dlatego tylko okazyjnie bierze udział w oficjalnych wystąpieniach. Regularnie uczestniczy w publicznych świętach w księstwie, obchodach Narodowego Dnia Monako, balach charytatywnych i wydarzeniach sportowych, głównie zawodach jeździeckich. Ponadto jest gościem europejskich tygodni mody i ceremonii wręczenia nagród filmowych.

Od 28 lutego 2017 zajmuje dziewiąte miejsce w linii sukcesji monakijskiego tronu. Zgodnie z Konstytucją Księstwa Monako, zostanie wykreślona z tej listy, gdy władcą zostanie jej wujeczny brat, książę Jakub. Casiraghi nie posiada żadnych szlacheckich tytułów, bo te dziedziczone są tylko w linii męskiej, a jej ojciec takowych nie posiadał. W mediach niekiedy referowana jest jako "księżniczka Monako", co jest błędem.

W dniu narodzin nie była brana pod uwagę jako potencjalna kandydatka do dziedziczenia tronu Monako, ponieważ związek jej rodziców nie był uznany za legalny (Karolina i Stefan byli związani wyłącznie ślubem cywilnym - księżniczka zawarła wcześniej ślub kościelny i była rozwiedziona). W 1992 (dwa lata po śmierci ojca Charlotte) papież Jan Paweł II stwierdził kościelną nieważność pierwszego małżeństwa księżniczki Karoliny, dzięki czemu jej drugi związek uznano za ważny, a Charlotte, Andrea i Pierre zostali wpisani do listy sukcesji.

Od kwietnia 2005 do grudnia 2014 jej matka była następczynią monakijskiego tronu i objęłaby go w przypadku bezpotomnej śmierci swojego młodszego brata, księcia Alberta II. Narodziny jego dwójki dzieci, księcia Jakuba i księżniczki Gabrieli, zminimalizowały szanse rodziny Casiraghich na przejęcie władzy w państwie.

Charlotte jest patronką, jednym ze sponsorów i regularnym uczestnikiem jeździeckiego turnieju Longines Pro-Am Cup[6]. Rozgrywany jest on każdego roku w ramach International Jumping Monte Carlo, profesjonalnych zawodów, odbywających się w ramach Longines Global Champions Tour. Dochód z imprezy zasila konta fundacji AMADE, której prezydentem jest matka Casiraghi, księżna Hanoweru. Charlotte wygrała ten turniej w 2014 roku w parze ze swoją przyjaciółką, Edwiną Tops-Alexander[7].

Patronaty | edytuj kod

 • Od 1997 jest patronką Publicznej Dywizji Bezpieczeństwa, Morskiego i Policyjnego Lotniska w Monako.
 • Od 2010 jest honorowym prezydentem International Jumping de Monte-Carlo.
 • Jest patronką Longines Pro-Am Cup.

Życie prywatne | edytuj kod

Od 2007 do 2011 partnerem Charlotte Casiraghi był Alexander Dellal, syn Gyu'a Dellal i brazylijskiej modelki Andrei[8][9].

W 2011 roku związała się z francuskim aktorem komediowym marokańskiego pochodzenia, Gadem Elmaleh[10].

17 grudnia 2013 w Monako urodził się syn pary, Rafał Elmaleh[11]. O jego narodzinach w oficjalnym oświadczeniu poinformowała księżna Hanoweru. Chłopiec nie został wpisany do linii sukcesji monakijskiego tronu, bo jego rodzice nie zawarli dynastycznego związku małżeńskiego.

12 maja 2016 Elmaleh potwierdził, że rozstał się z Casiraghi[12][13][14]. Mężczyzna wyjechał do Stanów Zjednoczonych, gdzie kontynuuje karierę aktorską; natomiast syn pary wychowuje się z matką we Francji i w Monako.

Od listopada 2015 do jesieni 2016 Charlotte Casiraghi spotykała się z Lamberto Sanfelice, włoskiem producentem filmowym[15][16][17][18][19][20].

W grudniu 2016 związała się z Dimitrim Rassamem, producentem filmowym, synem francuskiej aktorki Carole Bouquet i producenta filmowego Jeana-Pierre’a Rassama[21][22][23][24][25]. 24 marca 2018 w czasie dorocznego Rose Ball potwierdzili swoje zaręczyny[26][27][28].

23 października 2018 w Monako przyszło na świat ich pierwsze dziecko, syn Baltazar Rassam[29]. O wydarzeniu poinformowały w oficjalnym oświadczeniu księżna Hanoweru i Carole Bouquet.

W styczniu 2019 do mediów trafiła informacja o rozstaniu pary[30][31]. 10 stycznia Casiraghi i Rassam we wspólnym oświadczeniu zaprzeczyli doniesieniom i zdecydowali o wyciągnięciu konsekwencji prawnych wobec portali odpowiedzialnych za rozprzestrzenianie fałszywych wiadomości[32][33].

1 czerwca 2019 Casiraghi i Rassam zawarli cywilny związek małżeński w Pałacu Książęcym w Monako[34], wskutek czego ich syn Baltazar został wpisany na dwunaste miejsce linii sukcesji. Panna młoda wystąpiła w sukni zaprojektowanej przez włoskiego projektanta Giambattistę Balli[35] oraz w biżuterii należącej do jej babki, księżnej Grace. Świadkiem ceremonii była księżniczka Aleksandra z Hanoweru. Casiraghi zdecydowała o pozostawieniu swojego panieńskiego nazwiska.

29 czerwca 2019 miała miejsce religijna ceremonia zaślubin w wierze katolickiej w Abbaye Sainte-Marie de Pierredon w Saint-Rémy-de-Provence we Francji[36]. Casiraghi wystąpiła w sukni, którą zaprojektował Giambattista Valli[37].

Genealogia | edytuj kod

Przodkowie | edytuj kod

Rodzina książęca | edytuj kod

Przypisy | edytuj kod

 1. Stories to tell, stories.montblanc.com [dostęp 2017-11-22]  (ang.).
 2. Charlotte Casiraghi publishes Philosophy Book with Robert Maggiori, www.hellomonaco.com [dostęp 2018-03-29]  (ang.).
 3. Charlotte Casiraghi honours father in first book | Monaco Life, www.monacolife.net [dostęp 2018-03-29]  (ang.).
 4. ✦ UN GESTE HISTORIQUE ✦ 🎭L'escalier en... - Château de Fontainebleau - Officiel | Facebook, web.facebook.com [dostęp 2018-06-05]  (fr.).
 5. Au Rwanda, le tournage de l'espoir pour panser les plaies du génocide - Madame Figaro, madame.lefigaro.fr [dostęp 2019-03-23]  (ang.).
 6. http://jumping-monaco.com/sport-uk/longines-pro-am-cup-uk.html
 7. Edwina Tops-Alexander & Charlotte Casiraghi take Longines Pro-Am Cup in Monaco… – Noelle Floyd, www.noellefloyd.com [dostęp 2018-04-23]  (ang.).
 8. Charlotte Casiraghi splits with Alex Dellal, www.hellomagazine.com [dostęp 2018-05-05]  (ang.).
 9. Charlotte Casiraghi & Alex Dellal Split Up, Reports Say (PHOTOS) | HuffPost, www.huffingtonpost.com [dostęp 2017-11-22]  (ang.).
 10. Charlotte Casiraghi's New Love?, mandysroyalty.org [dostęp 2017-11-22]  (ang.).
 11. Charlotte Casiraghi gives birth to first child with Gad Elmaleh, www.hellomagazine.com [dostęp 2018-05-05]  (ang.).
 12. Charlotte Casiraghi Breakup with Gad Elmaleh | PEOPLE.com, people.com [dostęp 2018-05-05]  (ang.).
 13. Gad Elmaleh Confirms Split from Charlotte Casiraghi | PEOPLE.com, people.com [dostęp 2018-05-05]  (ang.).
 14. Charlotte Casiraghi's ex Gad Elmaleh confirms they've split, us.hellomagazine.com [dostęp 2018-05-05]  (ang.).
 15. Charlotte Casiraghi ha un nuovo amore tutto italiano: è il regista Lamberto Sanfelice. Supergossip | Gossip, www.oggi.it [dostęp 2017-11-22] .
 16. Charlotte Casiraghi a Roma con il nuovo amore Lamberto Sanfelice, www.ilmessaggero.it [dostęp 2017-11-22] .
 17. Is Monaco's Charlotte Casiraghi now dating Italian filmmaker Lamberto Sanfelice?, www.ibtimes.co.uk [dostęp 2017-11-22]  (ang.).
 18. The Heirs of Europe: SANFELICE (VIGGIANO), heirsofeurope.blogspot.ca [dostęp 2017-11-22] .
 19. Charlotte Casiraghi ora vive in Francia. E il fidanzato Lamberto Sanfelice non c’è… – ESCLUSIVO | People, www.oggi.it [dostęp 2017-11-22] .
 20. Charlotte Casiraghi lascia Roma, è finita con il fidanzato italiano Lamberto Sanfelice, ilmessaggero.it [dostęp 2017-11-22] .
 21. Charlotte Casiraghi in relationship with film producer | Daily Mail Online, www.dailymail.co.uk [dostęp 2017-11-22]  (ang.).
 22. Exclusiva en ¡HOLA!, Carlota Casiraghi, fotografiada por primera vez con un nuevo acompañante, www.hola.com [dostęp 2017-11-22]  (hiszp.).
 23. Masha Novoselova - Wikipedia, en.wikipedia.org [dostęp 2017-11-22]  (ang.).wiki?
 24. Charlotte Casiraghi Dating Dimitri Rassam | PEOPLE.com, people.com [dostęp 2017-11-22]  (ang.).
 25. Charlotte Casiraghi, il suo nuovo amore è Dimitri Rassam. Ed è il figlio di Carole Bouquet – ESCLUSIVO | People, www.oggi.it [dostęp 2017-11-22] .
 26. Charlotte Casiraghi Engaged to Dimitri Rassam | PEOPLE.com, people.com [dostęp 2018-03-29]  (ang.).
 27. Charlotte Casiraghi confirms engagement to Dimitri Rassam, www.hellomagazine.com [dostęp 2018-03-29]  (ang.).
 28. Grace Kelly's granddaughter Charlotte Casiraghi announces her engagement | Daily Mail Online, www.dailymail.co.uk [dostęp 2018-03-29]  (ang.).
 29. Charlotte Casiraghi gives birth to baby boy, ca.hellomagazine.com [dostęp 2018-11-05]  (ang.).
 30. Carlota Casiraghi rompe su compromiso con Dimitri Rassam a los dos meses de nacer su hijo, www.hola.com [dostęp 2019-01-13]  (hiszp.).
 31. Grace Kelly's granddaughter Charlotte Casiraghi split from fiancé because they're 'incompatible' | Daily Mail Online, www.dailymail.co.uk [dostęp 2019-01-13]  (ang.).
 32. Monaco Royal Charlotte Casiraghi And Fiance Dimitri Rassam Slam Split Rumours | ETCanada.com, etcanada.com [dostęp 2019-01-13] .
 33. | PEOPLE.com, people.com [dostęp 2019-01-13]  (ang.).
 34. Princess Caroline of Monaco's daughter Charlotte Casiraghi to marry THIS weekend | HELLO!, www.hellomagazine.com [dostęp 2019-06-03]  (ang.).
 35. Boda Carlota Casiraghi: los regalos que ha pedido para su enlace, www.hola.com [dostęp 2019-06-07]  (hiszp.).
 36. Eugenia Garavani on Instagram: “Charlotte & Dimitri’s religious wedding it’s today. 📸 @fuseauxdelavandeprovence . . #CharlotteCasiraghi #DimitriRassam #CarlotaCasiraghi…”, www.instagram.com [dostęp 2019-07-01]  (ang.).
 37. Carlota Casiraghi se inspira en Carolina de Mónaco para su romántico tercer vestido de novia, www.hola.com [dostęp 2019-07-03]  (hiszp.).
Kontrola autorytatywna (osoba):
Na podstawie artykułu: "Charlotte Casiraghi" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy