Charon (grupa muzyczna)


Charon (zespół muzyczny) w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii (Przekierowano z Charon (grupa muzyczna)) Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Charon – zespół muzyczny, który powstał w Finlandii w 1992 r. w Raahe jako kwartet, założycielami byli Pasi Sipilä, Teemu Hautamäki, Jasse von Hast i Antti Karihtala. Występując pod różnymi nazwami, m.in. Nympholepsy Mutulation. W 2011 roku grupa została rozwiązana.

Spis treści

Historia | edytuj kod

Na początku działalności zespół tworzył muzykę z pogranicza death metalu i black metalu, wokalistą wówczas był T. Hautamäki.

W 1995 r., po wyjściu z wojska, na prośbę Hautamäki o wykonanie paru czystych wokali do zespołu dołączył Juha-Pekka Leppäluoto, początkowo miał być to występ gościnny, ale pozostał w grupie na stałe.

W nowym składzie w 1998 zespół nagrał swój pierwszy album Sorrowburn, na którym znalazły się wszystkie utwory zarejestrowane w latach 1994-1998.

Dwa lata później (2000) zespół wydał swój kolejny album – Tearstained. Jest on zbiorem przebojowych, a zarazem nastrojowych utworów. W tym samym roku, Charon udał się w trasę po rodzimym kraju wraz z grupą Sentenced. Po powrocie z trasy, grupa podpisała kontrakt płytowy z fińską wytwórnią Spinefarm Records, tym samym kończąc współpracę z duńską wytwórnią Die Hard.

W roku 2002 wyszedł trzeci album zespołu Downhearted, podobnie przebojowy i melodyjny jak poprzedni. Jako ukoronowanie trzeciego albumu, Charon wspólnie z Nightwishem i holenderską formacją After Forever udał się w europejską trasę koncertową.

W roku 2003, po wydaniu następnego albumu The Dying Daylights, z zespołu postanowił odejść jeden z założycieli Jasse von Hast – tracąc zainteresowanie zespołem. Obecnie von Hast występuje w grupie Wihastan, założonej jesienią 2003 roku w Oulu. Pomimo to zespół nie rozpadł się. Rozpoczęto poszukiwanie nowego gitarzysty. Jako sesyjny muzyk w tym czasie dla Charona grał Lauri Tuohimaa z zespołów For My Pain... i Embraze, który ostatecznie stał się on pełnoprawnym członkiem zespołu.

W 2005 r., nowym i odświeżonym składzie zespół wszedł do studia i nagrał piąty album Songs for the Sinners, obecnie zespół koncertuje w Finlandii i w Europie w ramach promocji swojego ostatniego albumu.

Wokalista Leppäluoto, udzielający się także w innym fińskim zespole Poisonblack (wokal) założonym przez wokalistę zespołu SentencedVille Laihiala, opuścił zespół by poświecić się swojej grupie. Perkusista Karihtala i były gitarzysta von Hast nagrali oddzielnie album, pod szyldem Wolfheart.

3 czerwca 2011 roku grupa została rozwiązana[2].

Muzycy | edytuj kod

Oś czasu

Dyskografia | edytuj kod

Albumy
Single

Teledyski | edytuj kod

Przypisy | edytuj kod

  1. Encyclopaedia Metallum: The Metal Archives - Charon
  2. Charon To Disband Following This Summer's Performances - Blabbermouth.net, www.blabbermouth.net [dostęp 2017-11-22]  (ang.).
  3. finnishcharts.com - Finnish charts portal, finnishcharts.com [dostęp 2017-11-22] .
  4. greekcharts.com - Greek charts portal
  5. finnishcharts.com - Finnish charts portal, finnishcharts.com [dostęp 2017-11-22] .
  6. Charon - Videos - Metal Storm, www.metalstorm.net [dostęp 2017-11-22] .
Na podstawie artykułu: "Charon (grupa muzyczna)" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy