Charytatywność


Charytatywność w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania Alegoria charytatywności jako matki trójki dzieci na obrazie Antoona van Dyck Charytatywność Williama-Adolphe’a Bouguereau

Charytatywność – zbiór organizacji i działań mających na celu niesienie pomocy tym, którzy jej potrzebują, w sposób bezinteresowny, dobroczynny, filantropijny[1][2].

W ścisłym ujęciu jest to nurt chrześcijańskiej filantropii religijnej. Nazwa wywodzi się od łacińskiego słowa caritas oznaczającego miłosierdzie lub miłość chrześcijańską wobec ubogich. W potocznym użyciu „charytatywność” i „filantropia” bywają traktowane zamiennie[3], oba terminy różnią się w istotny sposób. Źródłem charytatywności jest nakaz religijny, zaś filantropia czerpie inspirację ze świeckiej idei humanitaryzmu[4].

Spis treści

Inne religie | edytuj kod

  • W religii muzułmańskiej tożsamym nakazem jest zakat, oznaczający jałmużnę dla ubogich, realizowaną głównie w obrębie dżamaat, czyli gminy.
  • W judaizmie jednym z podstawowych założeń jest cdaka lub gmilut chasadim, czyli dobroczynność, będąca podstawowym nakazem biblijnym i wypełnianiem przykazania boskiego.

Przypisy | edytuj kod

  1. B. Dunaj: Słownik współczesnego języka polskiego. Wilga, 1996.
  2. M. Bańko: Inny słownik języka polskiego t. I. PWN, 2000.
  3. charytatywny.
  4. Potrzeba czynienia dobra (pol.). niedziela.pl. [dostęp 2017-11-28].

Zobacz też | edytuj kod

Bibliografia | edytuj kod

Kontrola autorytatywna:
Na podstawie artykułu: "Charytatywność" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy