Chata Velký Javorník


Na mapach: 49°31′37,967″N 18°09′42,905″E/49,527213 18,161918

Chata Velký Javorník w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Chata Velký Javorníkgórskie schronisko turystyczne położone w Beskidzie Śląsko-Morawskim w Czechach, prowadzone przez stowarzyszenie Pohorská jednota „Radhošť”. Budynek znajduje się na wysokości 905 m n.p.m. pod szczytem Wielkiego Jawornika (918 m n.p.m.,), w granicach administracyjnych Trojanovic.

Spis treści

Historia | edytuj kod

Chata Velký Javorník - widok z wieży na szczycie

Pierwszym obiektem turystycznym na Wielkim Jaworniku, prowadzonym przez Pohorską jednotę „Radhošť” (PJR) była chata (schron turystyczny), ufundowana w 1897 roku przez biskupa Theodora Kohna. Budynek spłonął w 1915 roku. Szesnaście lat później, w 1931 roku stowarzyszenie zakupiło na Jaworniku pięciohektarową działkę, na której we wrześniu 1934 roku rozpoczęto budowę schroniska. Obiekt, wybudowany według projektu architekta Aleša Parmy oddano do użytku w sierpniu 1935 roku i nazwano „Benjamínek”. Schronisko, prowadzone przez gospodarza nazwiskiem Doležel przetrwało II wojnę światową, będąc m.in. miejscem schronienia dla członków ruchu oporu ukrywających się przed Gestapo oraz punktem oparcia dla oddziałów partyzanckich.

Po zakończeniu wojny PJR została rozwiązana w 1950 roku, a jej majątek przejęło przedsiębiorstwo Československé hotely v Ostravě. Stowarzyszenie zostało reaktywowane w 1990 roku. Wówczas to przejęło opuszczone schronisko, remontując je i ponownie przywracając do ruchu turystycznego.

Warunki | edytuj kod

W chacie nie ma możliwości noclegów, świadczy ona wyłącznie usługi gastronomiczne (restauracja). Obiekt jest czynny cały rok, z wyjątkiem poniedziałków.

Szlaki turystyczne | edytuj kod

Bibliografia | edytuj kod

Na podstawie artykułu: "Chata Velký Javorník" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy