Chatka studencka


Chatka studencka w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania Chatka studencka – SST „Pod Solniskiem” Chatka studencka – KTE „Styki”, Polany Surowiczne

Chatka studencka – rodzaj schroniska turystycznego, prowadzonego przez organizacje studenckie lub osoby związane ze środowiskiem studenckim (choć wiele obiektów prywatnych nazywa się chatkami studenckimi, mimo iż de facto obecnie nie mają nic wspólnego ze środowiskiem studenckim). W swej działalności uwzględnia zwyczaje panujące w środowisku studentów uprawiających turystykę kwalifikowaną.

Chatki studenckie funkcjonują nieprzerwanie lub – częściej – sezonowo (w okresie wakacji i w weekendy).

Spis treści

Warunki pobytu | edytuj kod

Chatka studencka to najczęściej stara wiejska chałupa przystosowana do pomieszczenia większej liczby ludzi. Górna granica pojemności obiektu zależy tylko od jego wielkości. Zazwyczaj chatki studenckie oferują minimum warunków bytowych, ale zawsze mają kuchnię, suszarnię, jakieś większe pomieszczenie (funkcjonujące jako jadalnia i świetlica) i gwarantują miejsce noclegowe.

Często do budynku doprowadzony jest prąd elektryczny, obiekty ogrzewane są drewnem lub – rzadko – węglem. Woda bieżąca pochodzi z lokalnego ujęcia (często jest to studnia lub pobliski strumień). Osoby nocujące w chatce powinny zabrać ze sobą co najmniej śpiwór.

Bardzo często przy chatce jest możliwość rozbicia namiotu, toteż wiele z nich jest wręcz połączonych z małym polem namiotowym lub zorganizowaną bazą namiotową.

Chatki studenckie w Polsce | edytuj kod

W górach | edytuj kod

Na nizinach | edytuj kod

Byłe lub zlikwidowane chatki studenckie | edytuj kod

Przypisy | edytuj kod

  1. zob. „Szyroki zlikwidowany” [dostęp 2010-04-20], lokalizacja (strona gospodarza) [dostęp 2010-04-20]
  2. a b c zob. Informator Komisji Akademickiej Zarządu Głównego PTTK z czerwca 2009 r., str. 16 [dostęp 2010-04-20]
  3. zob. strona dawnej chatki [dostęp 2010-04-20]
  4. Jamna: ponowne otwarcie Bacówki ? (pol.). wiadomosci.onet.pl, 2014-05-27. [dostęp 2014-06-20].

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Na podstawie artykułu: "Chatka studencka" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy