Chechło (dopływ Wisły)


Chechło (dopływ Wisły) w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania Chechło w Puszczy Dulowskiej Położenie rzeki na terenie Wolnego Miasta Kraków (1815-1846)

Chechłorzeka, lewy dopływ Wisły o długości 26 km, przebiegający w przeważającej części przez obszar powiatu chrzanowskiego, na pograniczu Wyżyny Krakowsko-Częstochowskiej i Wyżyny Śląskiej. Niegdyś od Żarek do ujścia granica pomiędzy Śląskiem, a Małopolską.

Rzeka Chechło przebiega przez obszar gmin: Krzeszowice, Trzebinia, Chrzanów, a dalej aż do ujścia do Wisły stanowi granicę między gminami Libiąż i Babice.

Chechło bierze swój początek ze stawów, mokradeł i torfowisk Puszczy Dulowskiej, położonej na terenie Niecki Dulowsko-Chrzanowskiej, na wysokości 230–300 m n.p.m. Mniej więcej w połowie długości rzeki zlokalizowane jest Jezioro Chechelskie, będące założonym w latach 60. zbiornikiem zaporowym o powierzchni 54 ha i długości ok. 1,5 km. Głównymi dopływami są potoki Luszowianka (Luszówka), Młoszówka i ciek Ropa[1]. Górny odcinek rzeki jest interesujący przyrodniczo. Chechło uchodzi do Wisły w okolicach Mętkowa.

Spis treści

Przyroda | edytuj kod

Rzeka przepływa głównie przez bory sosnowe, miejscami przez bór bagienny. W bezpośrednim sąsiedztwie koryta rosną olsy, a miejscami las łęgowy. Świat zwierzęcy rzeki i jej bezpośredniego sąsiedztwa reprezentują między innymi: rak szlachetny, minóg strumieniowy, płoć, okoń, szczupak, brodziec samotny, zimorodek, żuraw, bóbr europejski i wydra[2].

Bibliografia | edytuj kod

Przypisy | edytuj kod

  1. „Aktualizacja Programu Ochrony Środowiska dla Gminy Trzebinia na lata 2010 – 2013 wraz z przeprowadzeniem oceny strategicznej oddziaływania programu ochrony środowiska” s. 48
  2. http://www.zielonasiec.pl/IMG/pdf/18_publikacja_tnz_pzs.pdf

Zobacz też | edytuj kod

Na podstawie artykułu: "Chechło (dopływ Wisły)" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy