Cheeni Kum


Cheeni Kum w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Cheeni Kum (ang. Less Sugar) – indyjski film w języku hindi wyreżyserowany w 2007 roku przez debiutanta R. Balki opowiadający niekonwencjonalną historię miłości między starzejącym się mężczyzną (Amitabh Bachchan) i o 30 lat młodszą od niego kobietą (Tabu).

Spis treści

Fabuła | edytuj kod

64-letni samotnik Buddhadev Gupta (Amitabh Bachchan) prowadzi w Londynie renomowaną restaurację indyjską "Spice6" . Szorstki wobec swojej uzależnionej od seriali telewizyjnych matki (Zohra Sehgal), z którą mieszka. Surowy wobec swoich pracowników, którym nie daje prawa do błędu wygłaszając im przemówienia o gotowaniu jako sztuce i zaszczycie pracy w "najlepszej indyjskiej restauracji Londynu". Ze swojej pompatyczności i surowości umie zrezygnować tylko w obecności 9-letniej córki sąsiadów, chorej na białaczkę Sexy (Swini Khara). Obiecuje jej z wypożyczalni "dorosłe'" filmy, których mała, jak mówi, nie zdąży już potem zobaczyć. A ona pomaga mu zorientować się, co czuje i prowadząc z nim zbyt dojrzałe rozmowy, przekonuje do większej otwartości wobec ludzi.

Pewnego dnia jedna z klientek odsyła Zafrani Pulav, danie z Hajdarabadu uznając, że jest za słodkie. Urażony Buddhadev strofuje ostro klientkę oskarżając ją, że nie zna się na kuchni indyjskiej. Klientka bez słowa opuszcza restaurację. Następnego dnia przynosi mu prawidłowo przygotowane danie. Buddhadev chciałby ją przeprosić, ale nie umie. Szuka zgody proponując jej pożyczenie parasola. Zaczynają razem wędrować po Londynie, rozmawiać, przyjaźnić się. Mimo że Neena Verma (Tabu), inteligentna, czarująca kobieta z Delhi jest 30 lat młodsza od Buddhadeva, ten zaciekawia ją, pociąga. Para zakochuje się w sobie i pewnego dnia na przystanku on mówi do niej "Małżeństwo jest ceną, jaką mężczyzna płaci ze seks. Seks jest ceną, jaką kobieta płaci za małżeństwo". Następnie prosi ją o rękę. Jego matka jest zachwycona. Nie spodziewała się już zmiany w życiu swego syna. Mniej zachwycony okazuje się 6 lat młodszy od Buddhadeva ojciec Neeny (Paresh Rawal). Protestując przeciwko temu małżeństwu, bierze przykład ze swojego wzoru, Gandhiego. Rozpoczyna głodówkę.

Obsada | edytuj kod

Piosenki | edytuj kod

Twórcą muzyki jest Ilaiyaraaja z południowych Indii.

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Na podstawie artykułu: "Cheeni Kum" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy