Chelidura euxina


Chelidura euxina w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Chelidura euxinagatunek skorka z rodziny skorkowatych i podrodziny Anechurinae.

Gatunek ten opisany został po raz pierwszy w 1907 roku przez Andrieja Siemionowa-Tian-Szanskiego jako Anechura euxina[1].

Skorek ten ma stosunkowo krępe ciało, osiągające od 12 do 17 mm długości mierzonej wraz ze szczypcami. Przedplecze jest poprzeczne. Pod szczątkowymi pokrywami brak jest skrzydeł tylnej pary. Odnóża są stosunkowo krótkie. Przysadki odwłokowe (szczypce) samca są w widoku bocznym niefaliste i mają ramiona uzbrojone w ząbki lub listewki na krawędziach wewnętrznych. Poprzeczne pygidium samca jest widoczne z zewnątrz, nieukryte oraz ma niewygięty ku górze szczyt. Narządy rozrodcze samca są szerokie, o dobrze rozwiniętych i długich paramerach zewnętrznych oraz z krótką virgą zaopatrzoną w niefalisty, ale stopniowo rozszerzony i doodbytowo zakrzywiony pęcherzyk nasadowy i zesklerotyzowaną płytką przyległą w płacie genitalnym. Przednia krawędź płatu genitalnego nie jest zaokrąglona jak u C. russica[2].

Owad palearktyczny, znany z południowoeuropejskiej części Rosji[2][3] i zachodniej części KaukazuBŁĄD.

Przypisy | edytuj kod

  1. Heidi Hopkins, Michael D. Maehr, Fabian Haas, Lesley S. Deem: species Chelidura euxina (Semenov, 1907). W: Dermaptera Species File (Version 5.0/5.0) [on-line]. [dostęp 2018-12-30].
  2. a b Henrik Steinmann: Dermaptera: Eudermaptera II. Berlin, Nowy Jork: Walter de Gruyter, 1993, seria: Das Tierreich.
  3. Chelidura euxina (Semenov, 1907). W: Fauna Europaea [on-line]. [dostęp 2019-01-02].
Na podstawie artykułu: "Chelidura euxina" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy