Chili con carne


Chili con carne w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania Chili con carne

Chili con carne (z hiszp.: chili z mięsem), – tradycyjna potrawa kuchni teksańskiej, spotykana często jako fastfood w amerykańskich barach. Główne składniki to: różnego rodzaju papryka chili, cebula, czosnek, pomidory i mielone lub drobno siekane mięso (zwykle wołowina, czasem spotyka się inne). Potrawę przyprawia się za pomocą kminu rzymskiego (kuminu) i pieprzu. Często dodaje się też inne składniki w tym ziarna fasoli i kukurydzy.

Wszystkie składniki są drobno siekane lub rozcierane (w przypadku fasoli i kukurydzy czasem dodaje się je w całości), następnie krótko smażone i duszone. Przyprawia się je dość intensywnie. Dzięki zastosowaniu pomidorów danie posiada czerwony kolor, a papryce chili charakterystyczny, ostry smak.

Podawana jest z tortillą meksykańską lub gotowanym ryżem.

Historia potrawy | edytuj kod

Na temat powstania chilli con carne istnieje wiele legend. Opowieść o kobiecie w błękicie opisuje losy hiszpańskiej zakonnicy Marii z Ágredy, która wielokrotnie miała wizje, podczas których jej duch opuszczał ciało i wędrował przez Atlantyk, aby krzewić chrześcijaństwo wśród Indian. Po powrocie z jednej z tych wypraw jej duch zapisał pierwszy przepis na chili con carne, który otrzymała od pogan[1].

Zobacz też | edytuj kod

Przypisy | edytuj kod

  1. Chilli con carne, ostrakuchnia.pl, dostęp 27.03.2013

Bibliografia | edytuj kod

  1. Juan Pedro Miquelasquez: Kuchnia Meksykańska. Warszawa: wyd. Samp., 2005.

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Kontrola autorytatywna (potrawka):
Na podstawie artykułu: "Chili con carne" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy