Chirurdzy


Chirurdzy w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Chirurdzy (ang. Grey’s Anatomy) – amerykański serial telewizyjny o tematyce medycznej, emitowany od 27 marca 2005 roku na antenie ABC, wymyślony przez Shondę Rhimes.

Serial jest mieszanką dramatu, komedii i filmu obyczajowego. Opowiada o życiu zawodowym i prywatnym grupy młodych lekarzy, pracujących na oddziale chirurgii w jednym ze szpitali klinicznych w Seattle. Mimo nieustannego boju o ciekawe przypadki medyczne i miejsce przy stole operacyjnym w charakterze asystentów potrafią nawiązać między sobą znajomości, a nawet przyjaźnie. Razem przeżywają sukcesy oraz porażki i to nie tylko te zawodowe. Dodatkowo każdy z bohaterów ma swoje tajemnice, które ujawniają się z czasem.

Główną postacią jest dr Meredith Grey (Ellen Pompeo). Nazwa serialu jest aluzją do jej nazwiska oraz podręcznika do anatomii Gray’s Anatomy, wydanego w 1858 roku przez Henry’ego Graya. Tytuł każdego odcinka pochodzi od nazwy utworu muzycznego (podobnie jak w innym serialu stacji ABC – Gotowe na wszystko)[1].

Niektóre z nazw używanych w serialu zostały przyjęte z codziennego życia[2] pseudonim McDreamy (pierwszy z serii, odnoszący się do Dereka Shepherda nadany przez Cristinę Yang), McSteamy (pseudonim wymyślony przez stażystki, odnoszący się do Marka Sloana), McHot (nadany Addison Shepherd przez Alexa), McDog (nadany psu Meredith i Dereka), McVet (odnoszący się do Finna Dandridge'a) i McWidow (odnoszący się do Cormaca Hayesa nadany przez Cristinę).

Spis treści

Emisja | edytuj kod

Światową premierę miał 27 marca 2005. W Polsce serial można było oglądać od 1 lipca 2005 w telewizji Polsat.

Sezony | edytuj kod

 Osobny artykuł: Lista odcinków serialu Chirurdzy.

Seria 1 (2005) | edytuj kod

 Osobny artykuł: Chirurdzy (seria 1).

Sezon pierwszy po raz pierwszy został wyemitowany 27 marca 2005, a ostatni odcinek 22 maja 2005. Seria pierwsza Grey’s Anatomy: Chirurdzy liczy 14 odcinków, ale ABC zdecydowało się wyemitować tylko 9. Kolejne 5 zostało „przeniesionych” do następnej serii (czyli są to odcinki 2x01, 2x02, 2x03, 2x04, 2x05).

Chirurdzy to serial o zmaganiach w życiu prywatnym i zawodowym pięciu stażystów. Początkowo poznajemy Meredith Grey, córkę słynnej kobiety-chirurga Ellis Grey, która zostaje stażystką w Seattle Grace Hospital. Już pierwszego dnia Meredith spóźnia się do pracy i okazuje się, że mężczyzna, z którym upojnie spędziła poprzednią noc, jest jej przełożonym.

Następnie spotykamy innych stażystów: ambitną Cristinę Yang; byłą modelkę Isobel „Izzie” Stevens, która próbuje pokazać, że poza urodą ma inne atuty; George’a O’Malleya, uznawanego za nieudacznika i Alexa Kareva, kryjącego się za maską arogancji. Opiekunem stażystów jest dr Miranda Bailey, nazywana „Kapo” (w angielskiej wersji językowej – Nazi). Dalej poznajemy dr Dereka Shepherda, neurochirurga, który wdaje się w romans ze stażystką – Meredith; dr Prestona Burke’a, kardiochirurga, który walczy z Shepherdem o objęcie w przyszłości stanowiska po dr Richardzie Webberze, ordynatorze chirurgii, który był dawnym przyjacielem matki Meredith. Odcinki zawierają również wątki romansu dr Prestona Burke’a z Cristiną, próby ukrycia choroby Alzheimera matki Meredith, a także skrywanej miłości George’a do Meredith. Sezon pierwszy kończy się sceną, w której Derek przedstawia Meredith swoją żonę, dr Addison Montgomery-Shepherd (postać grana przez Kate Walsh).

Od 1 lipca 2005 roku emituje Polsat.

Seria 2 (2005–2006) | edytuj kod

 Osobny artykuł: Chirurdzy (seria 2).

Sezon drugi został po raz pierwszy wyemitowany 25 września 2005 roku. Ostatni odcinek został pokazany w nocy z 14 na 15 maja 2006 i trwał prawie trzy godziny. Początkowo pierwszy sezon powstały na zamówienie stacji ABC został skrócony z 14 do 9 odcinków, by skończyć się razem z serialem Gotowe na wszystko, emitowanym przed nim. Pozostałe odcinki postanowiono zachować i dołączyć do drugiego sezonu, po czym epizody 10–14 wyemitowano jako pierwsze pięć odcinków drugiego sezonu. Telewizja ABC zamówiła dodatkowe 22 odcinki, zwiększając tym samym liczba odcinków drugiego sezonu do 27. Liczba ta nie dotyczy jednak specjalnych podsumowujących odcinków „Straight From The Heart”, oraz „Under Pressure”, jednak 27. oryginalny odcinek został ostatecznie uwzględniony w drugim sezonie. „Bring the Pain”, który został pokazany jako 14. część, był cytowany w blogu autorki Shondy Rhimes jako ten, który miał być odcinkiem finałowym pierwszej serii. Drugi sezon skupia się na relacjach pomiędzy Meredith a doktorem Derekiem Shepherdem, które stają się oschłe po ujawnieniu, że Derek ma żonę. Izzie Stevens oraz Alex Karev rozpoczynają głębszą znajomość (jednak później Izzie zakochuje się w pacjencie Dennym Duquette), podobnie jak dr Burke oraz Cristina. Dr Miranda Bailey zachodzi w ciążę, dowiadujemy się także nowych faktów o rodzinie Meredith. Przez kilka tygodni po odcinku wyemitowanym po Pucharze Super Bowl serial przyciągał więcej widzów niż Gotowe na wszystko.

Seria 3 (2006–2007) | edytuj kod

 Osobny artykuł: Chirurdzy (seria 3).

Nadawanie trzeciego sezonu rozpoczęto 21 września 2006 roku. Premierowy odcinek został obejrzany przez 25,14 milionów widzów w tym 10,9 milionów w wieku 18–49 lat, wyprzedzając widownię premierowego odcinka CSI[3]. Do głównej obsady serialu dołączyli Sara Ramirez ( dr Callie Torres) oraz Eric Dane (dr Mark Sloan), którzy występowali już od drugiej połowy 2 sezonu.

Ostatni odcinek trzeciego sezonu został wyemitowany 17 maja 2007. Ślub dr Cristiny Yang i dr. Prestonem Burkiem został odwołany w czasie ceremonii kościelnej. Dr Richard Webber, w wyniku rezygnacji dr. Dereka Sheperda z proponowanej funkcji, odzyskał pozycję ordynatora chirurgii, a w rywalizacji o posadę szefa rezydentów zwyciężyła dr Calliope Torres. Nierozwiązane zostały wątki związku pomiędzy Derekiem a Meredith Grey, a także trójkąta Callie Torres/George O’Malley/Izzie Stevens. Po otrzymaniu wyników testów, okazało się, że jedynie George O’Malley nie zdał, co stawiało pod znakiem zapytania jego dalszą rolę w serialu. Podczas gdy dotychczasowi stażyści zostali rezydentami, pojawili się nowi stażyści, w tym przyrodnia siostra Meredith – Lexie Grey. Doktor Addison Montgomery oficjalnie przenosi się do Los Angeles jako główna postać nowego serialu ABC Prywatna Praktyka.

Cały sezon ma 25 odcinków oraz dwa specjalne.

Seria 4 (2007–2008) | edytuj kod

 Osobny artykuł: Chirurdzy (seria 4).

Emisja czwartego sezonu rozpoczęła się 27 września 2007 roku przez telewizje ABC. Sezon liczy 17 odcinków[4]. Po raz pierwszy w historii serialu zmniejszyła się obsada głównych ról serialu. Postać grana przez Kate Walsh została przeniesiona do Prywatna praktyka spin-offu Chirurgów. 7 czerwca 2007 stacja ABC ogłosiła, że nie przedłuża kontraktu z Isaiahem Washingtonem[5]. 11 czerwca 2007 ogłoszono, że Chyler Leigh, była gwiazda serialu Reunion, zostanie na stałe w obsadzie serialu, a nie jak początkowo planowano tylko w 13 odcinkach. Chyler gościnnie wystąpiła w dwóch ostatnich odcinkach trzeciego sezonu w roli Lexie Grey – nowej stażystki i przyrodniej siostry Meredith Grey.

Ogłoszono również, że trwają poszukiwania aktora do roli postaci, która miałaby „rywalizować” z dr Sheperdem[6]. W oficjalnym blogu, twórczyni serialu Shonda Rhimes zasugerowała, że Mark Sloan w czwartym sezonie stanie się ważniejszą postacią[7]. 16 czerwca 2007 zaprzeczyła plotkom jakoby role Isaiaha Washingtona (dr Preston Burke) miał otrzymać inny aktor, co oznaczało ostateczne wycofanie postaci doktora Burke’a[8].

Premierowy odcinek nosi tytuł „A Change Is Gonna Come” i został wyemitowany 27 września 2007. Ostatni odcinek sezonu został wyemitowany 22 maja 2008 i nosi tytuł „Freedom” odcinek składał się z 2 części wyemitowanych tego samego dnia.

Seria 5 (2008–2009) | edytuj kod

 Osobny artykuł: Chirurdzy (seria 5).

Prace na planie zdjęciowym sezonu piątego rozpoczęły się 25 czerwca 2008. Pierwszy, premierowy, dwugodzinny odcinek „Dream a Little Dream of Me” został wyemitowany 25 września w USA. Telewizyjna premiera w Polsce odbyła się 3 marca 2009 roku. na antenie telewizji Fox Life. Finał, odcinek dwugodzinny „Here's to the Future” i „Now or Never” wyemitowany 14 maja 2009 r. w USA. Sezon liczy 24 odcinki.

U Izzie zdiagnozowano raka, wychodzi za mąż za Alexa. George O'Maley zostaje śmiertelnie potrącony przez autobus ratując życie kobiecie. Calliope, była żona Georga decyduje wraz z Izzie o organach Georga.

Seria 6 (2009–2010) | edytuj kod

 Osobny artykuł: Chirurdzy (seria 6).

Emisję szóstego sezonu serialu stacja ABC rozpoczęła o godzinie 21:00 24 września 2009 roku. W Polsce zaś premierę miał 3 marca 2010 roku o godzinie 21:00 na kanale Fox Life.

22 czerwca 2009 informacja na temat odejścia T.R.Knight'a została oficjalnie potwierdzona i aktor nie wystąpił w szóstym sezonie. Do obsady dołączyła Kim Raver jako dr Teddy Altman, która specjalizuje się w kardiochirurgii i jest weteranką z Iraku (tak jak Owen Hunt). Z Mercy West zostali przysłani rezydenci: Reed Adamson (Nora Zehetner), Charles Denman (Robert Baker), Jackson Avery (Jesse Williams) i April Kepner (Sarah Drew).

Sezon liczy 24 odcinki, ostatnie dwa zostały wyemitowane razem. Sezon kończy się masakrą w szpitalu, gdzie mąż zmarłej pacjentki poluje na dr Shepherda, raniąc/zabijając jednocześnie wiele pielęgniarek, strażników i lekarzy (m.in. postrzelona zostaje Reed, raniony Alex Karev). Emocje związane z walką o życie męża spowodowały, że Meredith Grey poroniła.

Seria 7 (2010–2011) | edytuj kod

 Osobny artykuł: Chirurdzy (seria 7).

14 maja stacja ABC ogłosiła, że siódmy sezon rozpocznie się 23 września 2010 roku w USA. Zaś premiera w Polsce pierwszego odcinka odbyła się 9 marca 2011 roku na kanale FoxLife[9]. Jesse Williams i Sarah Drew dołączyli do głównej obsady serialu. Pierwszy odcinek nosił tytuł „With You I’m Born Again” (Z Tobą rodzę się na nowo). Sezon liczy 22 odcinki. Akcja serialu zaczyna się po masakrze, jaka nastąpiła w finale ostatniego sezonu. Lekarze, rezydenci oraz stażyści muszą poradzić sobie z różnymi traumami jakie noszą w sobie. Meredith musi powiedzieć mężowi o poronieniu. Cristina wychodzi za mąż za Owena Hunta. Teddy angażuje się w znajomość z bardzo przystojnym nowym lekarzem w Seattle Grace. Dr Bailey zrywa z dotychczasowym partnerem. Meredith i Derek adoptują Zolę, afrykańską sierotę. Lexie i Mark zostają parą, lecz zrywają, gdy Lexie dowiaduje się, że Mark przespał się z Callie, która zaszła w ciążę. Avery i Lexie zostają parą. Callie i Arizona Robbins znów są razem i wspólnie wychowują córkę Torres, Sofię Robins Sloan Torres.

Seria 8 (2011–2012) | edytuj kod

 Osobny artykuł: Chirurdzy (seria 8).

Ósmy sezon ABC rozpoczęło 22 września 2011 roku. Wyemitowano razem dwa odcinki – „Free Falling” oraz „She's Gone”. Sezon ma 24 odcinki. Ostatni to „Flight” (Lot).

Gdy Meredith podmieniła wyniki badań, pomiędzy nią i Derekiem wszystko się zmieniło. Stracili również Zolę, którą w następnych odcinkach odzyskali. Jackson zerwał z Lexie, ponieważ wiedział, że nadal kocha Marka. W 15. odcinku sezonu zobaczymy Amelię (Caterina Scorsone) – siostrę Dereka, która prosi o pomoc w operacji. Cristina podejrzewa, że Owen ma romans z pielęgniarką. Nie wytrzymuje i pyta go. Owen przyznaje się, lecz to nie z pielęgniarką ją zdradził, ale przypadkowo poznaną kobietą w barze. Oświadcza, że był to rewanż za dokonaną aborcję. Cristina załamuje się i nie uczy się do egzaminów, lecz później przychodzi do Meredith i wspólnie się uczą. Gdy rezydenci pojechali na egzaminy, Lexie zamierza wyznać Markowi miłość. W tym samym czasie April ma romans z Jacksonem. Kepner ma wyrzuty sumienia. Po powrocie rezydentów do Seattle otrzymują wyniki egzaminu. Wszyscy zdali oprócz April, która jest załamana. Lexie wyznaje Markowi miłość, lecz pojawia się Julia (dziewczyna Sloana, okulistka ze Seattle Pres). W 23-cim odcinku Webber mówi Alexowi, że ma szanse dostać się na Hopkins. Lekarze mają lecieć na operację do Boise. Arizona dowiaduje się o planach Alexa na Hopkins i nie pozwala mu lecieć. Do Boise polecieli Derek, Mark, Meredith, Lexie, Arizona i Cristina. Samolot się rozbił. W finale sezonu Mark wyznaje miłość Lexie Grey, jednak ta umiera. Nie wiadomo czy ktoś jeszcze umrze. O tym dowiadujemy się w 9. sezonie.

Seria 9 (2012–2013) | edytuj kod

 Osobny artykuł: Chirurdzy (seria 9).

Premiera sezonu dziewiątego w stacji ABC odbyła się 27 września 2012[10]. Sezon liczy 24 odcinki. Eric Dane odchodzi z serialu, występuje tylko w dwóch pierwszych odcinkach 9 sezonu[11]. Szpital po tragedii, jaka spotkała lekarzy, boryka się z problemami finansowymi. Ma zostać sprzedany korporacji. Derek, Meredith, Cristina, Arizona i Callie (w imieniu Marka, który nie żyje) chcą kupić szpital, lecz nie mają wystarczająco dużo gotówki. Z pomocą przychodzi dr Catherine Avery, która decyduje się zainwestować pieniądze pochodzące z fundacji Avery, ale pod jednym warunkiem: Jackson, jej syn zostanie przedstawicielem zarządu. W odcinku 17. dr Jackson Avery zmienia nazwę szpitala z Seattle Grace Mercy West na Grey-Sloan Memorial Hospital. W ostatnim odcinku pt. „Perfect Storm” trwa gwałtowna burza. Na izbę przyjęć przybywa coraz więcej pacjentów. Szpital zostaje pozbawiony prądu. Meredith rodzi syna, lecz sama musi poddać się operacji. W ostatniej scenie w Grey-Sloan Memorial Hospital pojawia się prąd. Życie jednego dr Webbera jest zagrożone, a stażystka Heather Brooks (Tina Majorino) umiera.

Seria 10 (2013–2014) | edytuj kod

 Osobny artykuł: Chirurdzy (seria 10).

Pierwszy odcinek dziesiątego sezonu miał premierę 26 września 2013 roku[12]. Sezon liczył 24 odcinki podzielone na dwie części, jesienną i wiosenną. Każda składa się z 12 odcinków. Premierę wiosenną zaplanowano na 27 lutego 2014 roku[13]. Tytuł pierwszego odcinka nosił tytuł „Seal Our Fate”[14]. Camilla Luddington, Gaius Charles, Jerrika Hinton i Tessa Ferrer dołączyli na stałe do obsady głównej. Sandra Oh odchodzi z serialu po 10 sezonie. Postanowiła nie przedłużać kontraktu[15]. James Remar wystąpił gościnnie w kilku odcinkach, a jego rola była owiana tajemnicą[16]. Ellen Pompeo i Patrick Dempsey podpisali z ABC Studios dwuletnią umowę na sezon 11 i 12[17]. Paul James dołączył do obsady serialu[18], natomiast Heaven White zagra gościnnie wcielając się w rolę Zoli[19].

Seria 11 (2014–2015) | edytuj kod

 Osobny artykuł: Chirurdzy (seria 11).

8 maja 2014 roku stacja ABC ogłosiła zamówienie jedenastego sezonu, którego premiera została zaplanowana na 25 września 2014 roku[20][21]. Caterina Scorsone awansowana do stałej obsady w 11 sezonie serialu[22]. Katy Burton ponownie wystąpiła w serialu[23], natomiast Geena Davis dołącza do odsady serialu Chirurdzy[24]. Gościnnie w serialu wystąpili m.in. Connie Ray w roli matki April Kepner, Karen[25]. Shonda Rimes zaplanowała w tym sezonie parę odcinków retrospekcyjnych, gdzie Sally Pressman zagrała młodą Ellis Grey[26]. Wcześniej tę rolę grała Sarah Paulson, która ze względu na zobowiązania wobec serialu American Horror Story nie mogła ponowie zagrać w Chirurgach. Z serialu odchodzi Patrick Dempsey.

Seria 12 (2015–2016) | edytuj kod

 Osobny artykuł: Chirurdzy (seria 12).

7 maja 2015 roku, stacja ABC ogłosiła zamówienie dwunastego sezonu[27]. Jason George awansował do głównej obsady serialu[28]. Premiera sezonu została zaplanowana na 24 września 2015 roku na kanale ABC[29]. Martin Henderson dołączył do obsady w roli dr Nathana Riggsa, dawnego przyjaciela Owena Hunta[30]. Z serialu odchodzi Sara Ramirez. Sezon liczył 24 odcinków[31].

Seria 13 (2016–2017) | edytuj kod

 Osobny artykuł: Chirurdzy (seria 13).

4 marca 2016 roku stacja ABC ogłosiła zamówienie trzynastego sezonu[32] . Premiera tego sezonu została zaplanowana na 22 września 2016 roku[33]. Z serialu odchodzi Jerrika Hinton. Sezon liczy 24 odcinki.

Seria 14 (2017–2018) | edytuj kod

 Osobny artykuł: Chirurdzy (seria 14).

10 lutego 2017 roku, stacja ABC ogłosiła zamówienie czternastego sezonu[34]. Premiera, zgodnie z planem, odbyła się 28 września 2017 roku. Z serialu odchodzi Martin Henderson, Jessica Capshaw i Sarah Drew. Postać Jasona George’a zostaje przeniesiona do spin-offu Jednostka 19. Sezon liczy 24 odcinki.

Seria 15 (2018–2019) | edytuj kod

 Osobny artykuł: Chirurdzy (seria 15).

21 kwietnia 2018 roku, stacja ABC ogłosiła zamówienie piętnastego sezonu, którego premierę zaplanowano na 27 września 2018 roku[35][36]. Do obsady głównej po pięciu latach nieobecności powraca Kim Raver. Sezon liczy 25 odcinków.

Seria 16 (2019–2020) | edytuj kod

 Osobny artykuł: Chirurdzy (seria 16).

10 maja 2019 roku, stacja ABC ogłosiła zamówienie szesnastego i siedemnastego sezonu[37]. Premiera, zgodnie z planem, odbyła się 26 września 2019. Jake Borelli, Greg Germann oraz Chris Carmack awansują do obsady głównej. W styczniu 2020 roku Justin Chambers ogłosił, że odchodzi z serialu[38]. Przed przerwaniem produkcji z powodu rozprzestrzenienia się pandemii koronawirusa na świecie, ekipa zdołała ukończyć 21 odcinków, choć planowano ich 25. 27 marca ogłoszono, że 21 odcinek będzie finałem sezonu. Szesnasty sezon stał się pierwszym, który nie skończył się w maju przez całe piętnaście lat. Pandemia sprawiła, że był jednym z najkrótszych sezonów, tylko pierwszy i czwarty sezon miały mniej odcinków.

Seria 17 (2020–2021) | edytuj kod

 Osobny artykuł: Chirurdzy (seria 17).

Opóźnione z powodu pandemii koronawirusa jesienne premiery przesunięto na listopad. Dwugodzinną premierę siedemnastego sezonu zaplanowano na 12 listopada 2020. 30 lipca Richard Flood i Anthony Hill oficjalnie awansowali do obsady głównej.

 • Wszystkie sezony serialu emitowane są przez stacje Fox i Polsat.

Obsada | edytuj kod

 Osobny artykuł: Lista postaci serialu Chirurdzy.

Występ:

     Główny

     Drugi plan

     Gościnnie

Główna | edytuj kod

Drugoplanowa | edytuj kod

 Zobacz więcej w artykule Lista postaci serialu Chirurdzy, w sekcji Postacie drugoplanowe.

Muzyka | edytuj kod

Tytułowa muzyka serialu to część utworu „Cosy in the Rocket”, brytyjskiej grupy Psapp. Wykorzystana w czołówce w sezonach 1–3, 7 i 14 oraz podczas napisów końcowych każdego odcinka.

Nagrody | edytuj kod

Zwycięski | edytuj kod

Złoty Glob:

 • Najlepszy serial telewizyjny – kat. dramat: Grey’s Anatomy (2007)
 • Najlepsza rola drugoplanowa w serialu, miniserialu lub filmie wyprodukowanym dla telewizji: Sandra Oh (2006)

Nagrody Związku Aktorów:

 • Najlepsza rola żeńska w serialu dramatycznym: Sandra Oh (2006)
 • Najlepsza rola żeńska w serialu dramatycznym: Chandra Wilson (2007)
 • Najlepsza obsada aktorska w serialu telewizyjnym: Grey’s Anatomy (2007)

Nagrody TV Land:

 • Future Classic (2006)

Nagrody NAACP Image:

 • Najlepszy serial dramatyczny (2006, 2007)
 • Najlepsza rola męska w serialu dramatycznym: Isaiah Washington (2006, 2007)
 • Najlepsza drugoplanowa rola żeńska w serialu dramatycznym: Chandra Wilson (2007)

Nagrody Krytyków Radiowych i Telewizyjnych:

 • Program Roku (2006)

Nagrody Emmy:

 • Najlepsza obsada w serialu dramatycznym: Linda Lowy, John Brace (2006)
 • Najlepsza aktorka drugoplanowa w serialu dramatycznym: Katherine Heigl (2007)

Nagrody People’s Choice:

 • Ulubiony dramat telewizyjny: Grey’s Anatomy (2007)
 • Ulubiona postać „kradnąca sceny”: Chandra Wilson (2008)
 • Ulubiona telewizyjna aktorka dramatyczna: Katherine Heigl (2010)
 • Ulubiony dramat telewizyjny: Grey’s Anatomy (2013)
 • Ulubiona telewizyjna aktorka dramatyczna: Ellen Pompeo (2013)

Nagroda Satelita:

 • Najlepszy zespół aktorski w serialu (2006)
 • Najlepsza aktorka w serialu dramatycznym: Ellen Pompeo (2007)

Entertainment Weekly:

 • Entertainers of the Year: Cast of Grey’s Anatomy (2007)

Związek Producentów:

 • Najlepszy serial telewizyjny – kat. dramat: Grey’s Anatomy (2007)

Nominowany | edytuj kod

Nagrody Emmy:

 • Wyróżniający się serial dramatyczny: (2006)
 • Wyróżniająca się reżyseria serialu dramatycznego: Peter Horton (A Hard Day’s Night) (2005)
 • Wyróżniająca się obsada serialu dramatycznego: Linda Lowy, John Brace (2005, 2006)
 • Wyróżniająca się żeńska rola drugoplanowa w serialu dramatycznym: Sandra Oh (2005, 2006, 2008)
 • Wyróżniająca się żeńska rola drugoplanowa w serialu dramatycznym: Chandra Wilson (2006, 2008)
 • Wyróżniająca się rola gościnna w serialu dramatycznym: Kate Burton (Ellis Grey) (2006)
 • Wyróżniająca się rola gościnna w serialu dramatycznym: Christina Ricci (Hannah paramedyk) (2006)
 • Wyróżniająca się rola gościnna w serialu dramatycznym: Kyle Chandler (Dylan Young) (2006)
 • Wyróżniająca się rola gościnna w serialu dramatycznym: Sharon Lawrence (Robbie Stevens- matka Izzie)(2008)
 • Wyróżniający się scenariusz serialu: Shonda Rhimes (It's the End Of The World, As We Know It ) (2006)
 • Wyróżniający się scenariusz serialu: Krista Vernoff (Into You Like A Train) (2006)

Golden Globe:

 • Najlepszy serial telewizyjny (2006)
 • Najlepszy aktor w serialu telewizyjnym: Patrick Dempsey (2006, 2007)
 • Najlepsza aktorka w serialu telewizyjnym: Ellen Pompeo (2007)
 • Najlepsza żeńska rola drugoplanowa w serialu: Katherine Heigl (2007)

Nagrody Image:

 • Wybitna żeńska rola drugoplanowa w serialu: Chandra Wilson (2006, 2007)
 • Wybitna męska rola drugoplanowa w serialu: James Pickens Jr. (2006, 2007)
 • Wybitny serial (2007)
 • Wybitny aktor w serialu: Isaiah Washington (2007)
 • Wybitny scenariusz dramatyczny serialu: Shonda Rhimes (It's the End Of The World, As We Know It) (2007)

People’s Choice Award:

 • Ulubiony serial dramatyczny: Grey’s Anatomy (2009)
 • Ulubiona serial dramatyczny: Grey’s Anatomy (2010)
 • Ulubiony telewizyjny aktor dramatyczy: Patrick Dempsey (2010)

Nagroda Satelita:

 • Najlepszy serial dramatyczny (2005)
 • Najlepsza aktorka drugoplanowa w serialu, miniserialu lub filmie telewizyjnym: Sandra Oh (2005)
 • Najlepszy serial dramatyczny (2007)
 • Najlepsza aktorka drugoplanowa w serialu, miniserialu lub filmie telewizyjnym: Chandra Wilson (2007)
 • Najlepszy aktor drugoplanowy w serialu, miniserialu lub filmie telewizyjnym: T.R. Knight (2007)
 • Najlepsza aktorka drugoplanowa w serialu, miniserialu lub filmie telewizyjnym: Chandra Wilson (2008)

Nagrody Grammy:

 • Najlepszy album ze ścieżką dźwiękową dla programu telewizyjnego: Alexandra Patsavas, Mitchell Leib (2007)

DVD (polskie) | edytuj kod

Sezon 1 | edytuj kod

 • Tytuł polski: Chirurdzy – Sezon 1
 • Tytuł oryginalny: Grey’s Anatomy – Season 1
 • Data wydania: 2007-12-07
 • Dźwięk: DD 5.1, DD 2.0
 • Obraz: 1.78:1
 • Język oryginalny: angielski
 • Język: polski, węgierski
 • Napisy: angielskie, polskie, portugalskie, czeskie, węgierskie, hebrajskie, greckie, bułgarskie, tureckie, słowackie, arabskie, rumuńskie, serbskie, chorwackie, słoweńskie
 • Długość: 369 min
 • Liczba płyt: 2

Sezon 2 | edytuj kod

 • Tytuł polski: Chirurdzy – Kompletny Sezon 2
 • Tytuł oryginalny: Grey’s Anatomy – Season 2
 • Data wydania: 2008-10-14
 • Dźwięk: 5.1 (angielski), 2.0 (polski lektor), 2.0 (węgierski)
 • Obraz: 1.78:1
 • Język oryginalny: angielski
 • Język: polski, węgierski
 • Napisy: angielskie, polskie, węgierskie, hebrajskie, greckie, tureckie
 • Długość: 1107 min
 • Liczba płyt: 7

Sezon 3 | edytuj kod

 • Tytuł polski: Chirurdzy – Poważnie Rozszerzony Sezon 3
 • Tytuł oryginalny: Grey’s Anatomy – Season 3
 • Data wydania: 2008-11-25
 • Dźwięk: 5.1 (angielski), 2.0 (polski lektor), 2.0 (węgierski), 2.0 (czeski), 2.0 (rosyjski)
 • Obraz: 1.78:1
 • Język oryginalny: angielski
 • Język: polski, węgierski
 • Napisy: angielskie, polskie, portugalskie, czeskie, węgierskie, hebrajskie, greckie, bułgarskie, tureckie, słowackie, rosyjskie, ukraińskie, arabskie, rumuńskie, serbskie, chorwackie, słoweńskie
 • Długość: 1025 min
 • Liczba płyt: 7

Sezon 4 | edytuj kod

 • Tytuł polski: Chirurdzy – Sezon 4
 • Tytuł oryginalny: Grey’s Anatomy – Season 4
 • Data wydania: 2009-03-17 (Premiera w Polsce)
 • Dźwięk: 5.1 (angielski), 2.0 (polski lektor), 2.0 (węgierski), 2.0 (czeski), 2.0 (rosyjski)
 • Obraz: 1.78:1
 • Język oryginalny: angielski
 • Język: polski, węgierski
 • Napisy: angielskie, polskie, tureckie, węgierskie
 • Długość: 697 min
 • Liczba płyt: 5

Sezon 5 | edytuj kod

 • Tytuł polski: Chirurdzy – Sezon 5
 • Tytuł oryginalny: Grey’s Anatomy – Season 5
 • Data wydania: 2010-02-19 (Premiera w Polsce)
 • Dźwięk: 5.1 (angielski), 2.0 (polski lektor), 2.0 (czeski)
 • Obraz: 1.78:1
 • Język oryginalny: angielski
 • Język: polski, węgierski DD 5.1 angielski, polski (lektor), DD 2.0 czeski
 • Napisy: polskie
 • Długość: 1092 min
 • Liczba płyt: 7

Sezon 6 | edytuj kod

 • Tytuł polski: Chirurdzy – Sezon 6
 • Tytuł oryginalny: Grey’s Anatomy – Season 6
 • Data wydania: 2011-02-11 (Premiera w Polsce)
 • Dźwięk: polski 2.0, angielski 5.1, czeski 2.0, węgierski 2.0
 • Obraz: 1.78:1
 • Język oryginalny: angielski
 • Język: węgierski DD 5.1 angielski, polski (lektor), DD 2.0 czeski
 • Napisy: polskie, angielskie, czeskie, węgierskie
 • Długość: 1009 min
 • Liczba płyt: 6

Sezon 7 | edytuj kod

 • Tytuł polski: Chirurdzy – Sezon 7
 • Tytuł oryginalny: Grey’s Anatomy – Season 7
 • Data wydania: 2012-03-09 (Premiera w Polsce)
 • Dźwięk: DD 5.1 angielski, polski lektor, DD 2.0 czeski
 • Obraz: 1.78:1
 • Język oryginalny: angielski
 • Język: DD 5.1 angielski, polski (lektor), DD 2.0 czeski
 • Napisy: polskie, angielskie
 • Długość: 905 min
 • Liczba płyt: 6

Sezon 8 | edytuj kod

 • Tytuł polski: Chirurdzy – Sezon 8
 • Tytuł oryginalny: Grey’s Anatomy – Season 8
 • Data wydania: 2013-03-08 (Premiera w Polsce)
 • Dźwięk: DD 5.1 angielski, DD 2.0 polski
 • Obraz: 1.78:1
 • Język oryginalny: angielski
 • Język: DD 5.1 angielski, DD 2.0 polski (lektor)
 • Napisy: polskie, angielskie
 • Długość: 905 min
 • Liczba płyt: 6

Uwagi | edytuj kod

 1. Dodatkowo 5 specjalnych i 12 internetowych.
 2. Stan na 17 grudnia 2020.

Przypisy | edytuj kod

 1. Grey’s Anatomy Magazine, Pierwsze wydanie
 2. Urban Dictionary: McDreamy, urbandictionary.com [dostęp 2017-11-22]  (ang.).
 3. Media Life Magazine
 4. ABC Announces Fourteen Early Pick-Ups For The 2007-08 Season, The Futon Critic, 21 marca 2007
 5. Ausiello Michael: Exclusive! Grey’s Fires Isaiah Washington Ausiello-Report. TV guide, (7 czerwca 2007).
 6. ABC’s 'Grey’s Anatomy' planning to add several new cast members.
 7. Shonda Rhimes on Burning Down The House.... Grey Matter, 17 maja 2007.
 8. Grey’s creator speaks, says little. The Money Times, 16 czerwca 2007.
 9. [1], Oficjalna strona serialu.
 10. Matt Webb Mitovich: Fall TV: ABC Announces Premiere Dates – Which Launches Are Being Held for October? (ang.). 2012-07-26. [dostęp 2012-07-27].
 11. odejście Eric Dane z Chirurgów
 12. Data premiery 10 sezonu Chirurgów(Hatak.pl)
 13. ABC dzieli sezony na dwie części (hatak.pl)
 14. Chirurdzy – odcinek 1 Seal Our Fate (showtv.pl)
 15. Sandra Oh opuszcza Chirurgów po 10 sezonie Chirurgów (showtv.pl)
 16. James Remar w „Grey’s Anatomy” (showtv.pl)
 17. Gwiazdy „Chirurgów” z nowymi umowami. Kolejne sezony pewne. W: hatak.pl [on-line]. [dostęp 24 stycznia 2014].
 18. Paul James dołącza do obsady „Chirurgów”. W: hatak.pl [on-line]. [dostęp 25 stycznia 2014].
 19. Grey’s Anatomy – Episode 10.17 – Casting News – Heaven White guest starring. W: spoilertv.com [on-line]. [dostęp 28 stycznia 2014].
 20. UPFRONTY 2014: Ogromne zamówienia ABC. W: showtv.pl [on-line]. [dostęp 9 maja 2014].
 21. Daty premier seriali stacji ABC w sezonie 2014/15. W: hatak.pl [on-line]. [dostęp 16 lipca 2014].
 22. Caterina Scorsone dołącza do stałej obsady serialu „Chirurdzy”. W: hatak.pl [on-line]. [dostęp 24 czerwca 2014].
 23. Kate Burton powraca do serialu Chirurdzy. W: hatak.pl [on-line]. [dostęp 7 sierpnia 2014].
 24. Geena Davis dołącza do 11. sezonu serialu „Chirurdzy”. W: hatak.pl [on-line]. [dostęp 9 sierpnia 2014].
 25. Connie Ray w serialu „Chirurdzy”. Kogo zagra?. W: hatak.pl [on-line]. [dostęp 20 września 2014].
 26. Sally Pressman z ważną rolą w serialu „Chirurdzy”. W: hatak.pl [on-line]. [dostęp 26 września 2014].
 27. [Upfronty 2015 ABC podjęło decyzje o przyszłości swoich seriali] (pol.). W: showtv.pl [on-line]. [dostęp 8 maja 2015].
 28. Jason George awansowany do stałej obsady w 12 sezonie „Chirurgów” (pol.). W: spoilertv.pl [on-line]. [dostęp 5 czerwca 2015].
 29. Daty jesiennych premier ABC. Na wtorki wskakuje „Wicked City” (pol.). W: naekranie.pl [on-line]. [dostęp 11 czerwca 2015].
 30. „Chirurdzy” – Martin Henderson dołącza do stałej obsady (pol.). W: naekranie.pl [on-line]. [dostęp 15 czerwca 2015].
 31. Odcinkowe zamówienia ABC na sezon 2015/2016 (pol.). W: showtv.pl [on-line]. [dostęp 19 czerwca 2015].
 32. Chirurdzy, Dawno, dawno temu i inne seriale ABC z kolejnymi sezonami (pol.). W: naekranie.pl [on-line]. [dostęp 4 marca 2016].
 33. ABC – jesienne daty premier nowych i powracających seriali (pol.). W: naekranie.pl [on-line]. [dostęp 28 czerwca 2016].
 34. ABC przedłuża „Chirurgów”, „Skandal” i „Sposób na morderstwo” (pol.). W: spoilertv.pl [on-line]. [dostęp 2017-02-10].
 35. Będzie 15. sezon serialu Chirurdzy (pol.). W: naekranie.pl [on-line]. [dostęp 2018-04-21].
 36. Jesienna ramówka stacji ABC. Oto daty premier seriali (pol.). W: naekranie.pl [on-line]. [dostęp 2018-07-25].
 37. Chirurdzy - będzie sezon 16. i 17. Ellen Pompeo zostaje w obsadzie (pol.). W: naekranie.pl [on-line]. [dostęp 2019-05-10].
 38. Chirurdzy - Justin Chambers odchodzi z serialu po 15 latach! Jaki powód? (pol.). W: naekranie.pl [on-line]. [dostęp 2020-01-12].

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Kontrola autorytatywna (serial telewizyjny):
Na podstawie artykułu: "Chirurdzy" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy