Chlorek suksametoniowy


Chlorek suksametoniowy w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Chlorek suksametoniowy, chlorek sukcynylocholiny, suksametonium (łac. Suxamethonii chloridum) – organiczny związek chemiczny, środek zwiotczający mięśnie prążkowane, działający przez depolaryzację, stosowany przede wszystkim w celu umożliwienia intubacji tchawicy. Lek budową i działaniem przypomina acetylocholinę, ale działa dłużej. Powoduje zwiotczenie, poprzedzone charakterystycznymi drżeniami włókienkowymi, głównie mięśni twarzy, szyi i kończyn. W czasie skurczu uwalniane są jony potasu, co powoduje zwiększenia ich stężenia w surowicy. Drżenia te mogą być przyczyną bólów mięśniowych odczuwanych u chorych w okresie pooperacyjnym. Blok depolaryzacyjny trwa od 3 do 5 minut. Lek jest rozkładany przez cholinesterazę osoczową. Lek nie nadaje się do stosowania w długotrwałych operacjach, ze względu na możliwość wystąpienia tzw. bloku podwójnego przy powtarzaniu dawek.

Chlorku suksametoniowego nie powinno się stosować u dzieci (z wyjątkiem sytuacji szczególnych, na przykład u chorych z „pełnym żołądkiem”, gdy istnieje prawdopodobieństwo wystąpienia trudnej intubacji).

Spis treści

Dawkowanie | edytuj kod

Dożylna dawka chlorku suksametoniowego wynosi 0,5–1,0 mg/kg mc. Można również stosować domięśniowo w dawkach 2–3 mg/kg mc.

Działania niepożądane | edytuj kod

U osób genetycznie predysponowanych może wywołać hipertermię złośliwą. Lek prowadzi do przesunięcia potasu do surowicy i nie powinien być stosowany w stanach chorobowych przebiegających z hiperkaliemią. Przy stosowaniu powtarzanych dawek lek może wywołać bradykardię, której zapobiega podanie atropiny. Nie należy stosować leku u chorych z jaskrą i przy urazach gałki ocznej, ponieważ powoduje wzrost ciśnienia śródgałkowego. Analogicznie należy zachować ostrożność u pacjentów z wewnątrzczaszkowymi chorobami i urazami przebiegającymi z obrzękiem mózgu, ze względu na zwiększanie się ciśnienia wewnątrzczaszkowego przy stosowaniu suksametonium. Niedobory cholinoesterazy, na przykład w przebiegu niektórych chorób, lub podanie inhibitorów cholinoesterazy powoduje przedłużone działanie chlorku suksametoniowego. U osób z niektórymi chorobami mięśni może dojść do gwałtownego rozpadu komórek mięśniowych i zgonu w następstwie hiperkaliemii.

Interakcje | edytuj kod

Leki typu prostygmina, prokaina, prokainamid, chinidyna, aminoglikozydy wzmagają działanie chlorku suksametoniowego.

Dostępne preparaty | edytuj kod

  • Chlorsuccillin

Przypisy | edytuj kod

  1. a b Polskie Towarzystwo Farmaceutyczne: Farmakopea Polska VIII. Warszawa: Urząd Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych, 2008, s. 3491. ISBN 978-8388157-53-0.
  2. Chlorek suksametoniowy (CID: 22475) (ang.) w bazie PubChem, United States National Library of Medicine.
  3. a b Chlorek suksametoniowy (ang.) w bazie ChemIDplus, United States National Library of Medicine. [dostęp 2012-06-30].
  4. Chlorek suksametoniowy (ang.). [martwy link] The Chemical Database. Wydział Chemii Uniwersytetu w Akronie. [dostęp 2012-06-30].

Zapoznaj się z zastrzeżeniami dotyczącymi pojęć medycznych i pokrewnych w Wikipedii.

Na podstawie artykułu: "Chlorek suksametoniowy" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy