Chołodna Bałka Makiejewka


Chołodna Bałka Makiejewka w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Chołodna Bałka Makiejewka (ukr. Футбольний клуб «Холодна Балка» Макіївка, Futbolnyj Kłub "Chołodna Bałka" Makijiwka) – ukraiński klub piłkarski z siedzibą w Makiejewce, w obwodzie donieckim.

W latach 1972-1973 występował w rozgrywkach radzieckiej Drugiej Ligi (1 strefa) Mistrzostw ZSRR.

Spis treści

Historia | edytuj kod

Chronologia nazw:

  • 196?—198?: Szachtar Makiejewka (ukr. «Шахтар» Макіївка)
  • 199?—199?: Chołodna Bałka Makiejewka (ukr. «Холодна Балка» Макіївка)


W latach 60. XX wieku w Makiejewce założono drużynę piłkarską Szachtar Makiejewka, która reprezentowała Spółkę Węglową "Makijiwwuhilla" przedsiębiorstwo. Zespół startował w rozgrywkach mistrzostw obwodu donieckiego. W 1968 został mistrzem obwodu donieckiego, a w 1969 debiutował w rozgrywkach Pucharu Ukraińskiej SRR spośród zespołów amatorskich. W rozgrywkach Pucharu startowało 16 118 zespołów. Szachtar Makiejewka dotarł do finału, w którym pokonał 1:0 Sokił Lwów. Również w 1969 roku zespół startował w Mistrzostwach Ukraińskiej SRR spośród zespołów amatorskich, w której występował w kolejnych latach, zdobywając tytuł mistrza w 1971 roku[1]. W 1972 debiutował w strefie 1 Drugiej Ligi Mistrzostw ZSRR, gdzie walczyła w rozgrywkach przez dwa sezony. Potem występował w rozgrywkach lokalnych.

Po rozpadzie ZSRR Ukraina założyła własną federację piłkarską i zaczęła prowadzić własne mistrzostwa piłkarskie. W sezonie 1993/94 roku występował w rozgrywkach Amatorskiej ligi Ukrainy, gdzie zajął 11 miejsce (z 15) w swojej grupie. Po kilku latach, klub w końcu zniknął z mapy piłkarskiej Ukrainy.

Sukcesy | edytuj kod

Inne | edytuj kod

Przypisy | edytuj kod

  1. Представляем соперника - "Макеевуголь" Макеевка

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Na podstawie artykułu: "Chołodna Bałka Makiejewka" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy