Chokher Bali


Chokher Bali w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Chokher Bali (tłumaczenie: "piasek w oku", inaczej "wciąż drażniące", inne tytuły "Choker Bali: A Passion Play", "Sand in the Eye", "Binodini", bengalski চোখের বালি, hindi: चोखेर बाली) – bengalski dramat w oparciu o powieść Rabindranath Tagore. Film został wyreżyserowany przez Rituparno Ghosha, autora Antarmahal, czy Raincoat. W rolach głównych Prasenjit, Aishwarya Rai i Raima Sen. To właśnie te dwie kobiety są dla siebie tytułową "solą w oku".

Tematem filmu jest gra cudzymi uczuciami, duch podziału w rodzinie na tle szykowanego przez Anglików podziału zbyt bojowego Bengalu.

Nominacja do nagrody Złotego Leoparda na Festiwalu Filmowym w Locarno.

Fabuła | edytuj kod

Dwaj przyjaciele student medycyny Mahendra (Prasenjit Chatterjee) i poeta Behari (Tota Roy Chowdhury), nawet nie obejrzawszy zdjęcia odrzucają propozycje małżeństwa z piękna Binodini (Aishwarya Rai). Dziewczyna poślubiwszy kogo innego, rok później staje się wdową. Nie godzi się jednak z wyrzeczeniami, jakie są udziałem losu wdowy. Piękna, młoda, wykształcona przez zakonnice, dobrze władająca językiem angielskim pojawia się w domu Mahedry jako posługująca jego owdowiałej matce.

Obsada | edytuj kod

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Na podstawie artykułu: "Chokher Bali" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy