Christian von Haugwitz


Christian von Haugwitz w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Christian August Heinrich Curt von Haugwitz (ur. 11 czerwca 1752 w Bykowie k. Oleśnicy; zm. 9 lutego 1832 w Wenecji) – pruski polityk i dyplomata, szef ministrów i minister spraw zagranicznych w okresie napoleońskim.

W 1792 roku Christian von Haugwitz został ambasadorem Prus przy dworze wiedeńskim. W tym samym roku został ministrem pruskim (w Wiedniu zastąpił go Girolamo Lucchesini). W roku 1802 awansował na pierwszego ministra. Decyzję o mianowaniu podjął ówczesny król pruski Fryderyk Wilhelm II Hohenzollern. Dotychczas nie było określone, który z ministrów jest najważniejszy. Wcześniej, sam panujący w latach 1740-1786, Fryderyk Wielki był koordynatorem pracy gabinetu. Mniej zdolny jego następca, do wykonywania tej pracy, musiał stworzyć nowe stanowisko.

Był właścicielem ziemskim. W sierpniu 1796 nabył ziemie starostwa kłobuckiego i dobra Kroszyce. W Zagórzu (obecnie część Kłobucka), wybudował wzorowany na jego berlińskiej rezydencji pałac, będący siedzibą jego rodziny do 1833 roku[1].

Przypisy | edytuj kod

  1. Czesław Michalski: W okresie wojen napoleońskich i powstań narodowych. W: Feliks Kiryk: Kłobuck – Dzieje miasta i gminy (do roku 1939). Kraków: Secesja, 1998, s. 251. ISBN 83-87345-55-5.

Bibliografia | edytuj kod

Kontrola autorytatywna (osoba):
Na podstawie artykułu: "Christian von Haugwitz" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy