Chrystian VIII Oldenburg


Chrystian VIII Oldenburg w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Chrystian VIII Fryderyk (Christian VIII Frederik), (ur. 18 września 1786 w Kopenhadze, zm. 20 stycznia 1848 tamże) – król Danii i książę Saksonii-Lauenburga 1839–1848 oraz król Norwegii w 1814 jako Christian Fryderyk

Syn księcia Fryderyka i Zofii, jego dziadkami byli: król Danii i Norwegii Fryderyk V Oldenburg i Juliana Maria brunszwicka oraz Ludwik z Meklemburgii-Schwerin i Charlotta Zofia z Saksonii-Coburga-Saalfeld.

W 1810 poślubił swoją kuzynkę – Charlottę Fryderykę z Meklemburgii-Schwerin, córkę Fryderyka Franciszka I – wielkiego księcia Meklemburgii-Schwerina i jego żony – Ludwiki, księżnej Saksonii-Gotha. Z tego małżeństwa urodził się Fryderyk VII. Drugą żoną Christiana była Karolina Amelia Oldenburg, z którą nie miał dzieci.

W maju 1814 roku obrany na króla niezależnej Norwegii, w październiku tego roku stracił tron norweski na rzecz Karola XIII (jako Karola II w Norwegii).

Odznaczenia | edytuj kod

Przypisy | edytuj kod

  1. a b c d e f g h i j k l m n o Johann Heinrich Friedrich Berlien: Der Elephanten-Orden und seine Ritter. Kopenhaga: Berlingschen Officin, 1846, s. 116
  2. Th. Hauch-Fausbøll: De Kgl. Danske Ridderordener og Medailler. Biografisk billedgalleri. Kopenhaga, 1929, s. 155
Kontrola autorytatywna (osoba):
Na podstawie artykułu: "Chrystian VIII Oldenburg" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy