Chrystus i Samarytanka (obraz Jacka Malczewskiego z 1909)


Chrystus i Samarytanka (obraz Jacka Malczewskiego z 1909) w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Chrystus i Samarytankaobraz olejny polskiego malarza Jacka Malczewskiego z 1909 roku, należący do zbiorów Muzeum Archidiecezji Warszawskiej.

Historia i opis obrazu | edytuj kod

Malarz sięgał po temat aż czterokrotnie. Zdaniem historyka sztuki Wiesława Juszczaka obrazy te ukazują cztery kolejne etapy rozmowy Jezusa z kobietą z Sychar, tak jak to przekazał Jan Ewangelista w 4 rozdziale swojej ewangelii[1]. Nie należy tych czterech obrazów Malczewskiego traktować jako cztery warianty tej samej kompozycji. Chrystus i Samarytanka z 1909 to malarskie przedstawienie początku rozmowy. Niewiasta usłyszała o wodzie żywej i jest zaciekawiona tym, co do niej mówi Rabbi z Nazaretu, siedzący na cembrowinie Studni Jakuba. Chrystus przemawia, spoglądając na postronnego obserwatora, co może sugerować uniwersalny charakter przesłania o wodzie żywej. Zbawiciel ma twarz Malczewskiego. Zaś tłem dla sceny jest przydomowy ogród na krakowskim Zwierzyńcu[2]. Dzieło znajduje się w kolekcji Muzeum Archidiecezji Warszawskiej[3].

Przypisy | edytuj kod

  1. Por. Ewangelia według Jana 4,5-42.
  2. Leszek Śliwa. W ramach. Uśmiech niedowierzania. „Gość Niedzielny”. 11, s. 2, 2017-03-19. Katowice. ISSN 0137-7604 (pol.). 
  3. Chrystus i Samarytanka (pol.). maw.art.pl. [dostęp 2017-03-19].
Na podstawie artykułu: "Chrystus i Samarytanka (obraz Jacka Malczewskiego z 1909)" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy