Chrystus po ubiczowaniu (obraz Bartolomé Estebana Murilla)


Chrystus po ubiczowaniu (obraz Bartolomé Estebana Murilla) w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Chrystus po ubiczowaniu (hiszp. Cristo después de la Flagelación) – powstały w XVII w. obraz autorstwa hiszpańskiego malarza barokowego Bartolomé Estebana Murilla.

Dzieło znajduje się w Krannert Art Museum w Champaign w amerykańskim stanie Illinois[1].

Historia | edytuj kod

Powstały w Hiszpanii w XVII w. obraz w XIX w. należał do kolekcji Ludwika Filipa I i wisiał w Luwrze. To nie jedyny obraz Murilla przedstawiający scenę z tradycyjnych hiszpańskich procesji wielkopostnych (Chrystus po ubiczowaniu, w zbiorach Muzeum Sztuk Pięknych w Bostonie).

Scenę po ubiczowaniu Chrystusa przedstawili na swoich obrazach także dwaj inni malarze hiszpańskiego baroku: Jerónimo Jacinto Espinosa[2] oraz Francisco de Zurbarán[3].

Opis | edytuj kod

Murillo znany ze swego zamiłowania do przedstawiania scen łączących pietyzm z naturalizmem namalował scenę, którą można by nazwać "apokryficzną". Brak bowiem w pismach Nowego Testamentu opisu zachowania Chrystusa po ubiczowaniu. Sama kara biczowania poświadczona jest przez prawie wszystkich ewangelistów[4]. Ubiczowany stara się przyciągnąć do siebie swoją wierzchnią szatę, którą oprawcy rzucili na ziemię przed zadaniem razów. Postać Zbawiciela wyłania się z mroku.

Przypisy | edytuj kod

  1. Christ after the Flagellation (ang.). www.kam.uiuc.edu. [dostęp 2010-02-27].[martwy link]
  2. Jeronimo Jacinto de Espinosa (Cocentaina - Alicante 1600 - Valencia 1667) (hiszp.). www.jdiezarnal.com. [dostęp 2010-02-22].
  3. Cristo recogiendo sus vestiduras... (hiszp.). www.artehistoria.jcyl.es. [dostęp 2010-02-22].
  4. Por. Mt 27,26; Mk 15,15; J 19,1.
Na podstawie artykułu: "Chrystus po ubiczowaniu (obraz Bartolomé Estebana Murilla)" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy