Chrystus po ubiczowaniu (obraz Murilla)


Chrystus po ubiczowaniu (obraz Bartolomé Estebana Murilla z 1665) w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii (Przekierowano z Chrystus po ubiczowaniu (obraz Murilla)) Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Chrystus po ubiczowaniu (hiszp. Cristo después de la Flagelación) – powstały w 2. poł. XVII w. obraz autorstwa hiszpańskiego barokowego malarza Bartolomé Estebana Murilla.

Dzieło znajduje się w Muzeum Sztuk Pięknych w Bostonie.

Spis treści

Historia | edytuj kod

Pracownicy muzeum, w którego zbiorach znajduje się obraz, wyśledzili drogę, jaką przebył od mniej więcej 2 poł. XVIII w., z Londynu do Nowego Jorku. Placówka zakupiła go w 1953 od Jakuba Selingmanna za prawie 24 000 $, wykorzystując donację Fundacji Ernesta Wadswortha Longfellowa[1]. Jak trafił z Hiszpanii do Wielkiej Brytanii, wciąż pozostaje w sferze spekulacji i poszukiwań naukowców.

To nie jedyny obraz Murilla przedstawiający scenę z tradycyjnych hiszpańskich procesji wielkopostnych (Chrystus po ubiczowaniu, w zbiorach Krannert Art Museum w Champaign).

Opis | edytuj kod

Murillo znany ze swego zamiłowania do przedstawiania scen łączących pietyzm z naturalizmem namalował scenę, którą można by nazwać „apokryficzną”. Brak bowiem w pismach Nowego Testamentu opisu zachowania Chrystusa po ubiczowaniu. Sama kara biczowania poświadczona jest przez prawie wszystkich ewangelistów[2]. Nagie ciało klęczącego w bólu Jezusa wydaje się świecić. Ubiczowany stara się przyciągnąć do siebie swoją wierzchnią szatę, którą oprawcy rzucili na ziemię przed zadaniem razów. Za postacią Chrystusa artysta namalował kolumnę biczowania z powrozami (Arma Christi). Po prawej stronie dwaj aniołowie w pozie wyrażającej adorację i współcierpienie. Zdaje się, iż chcą schylić się i pomóc Zbawicielowi.

Scenę po ubiczowaniu Chrystusa przedstawili na swoich obrazach także dwaj inni malarze hiszpańskiego baroku: Jerónimo Jacinto Espinosa[3] oraz Francisco de Zurbarán[4].

Przypisy | edytuj kod

  1. Christ after the Flagellation (ang.). www.mfa.org. [dostęp 2010-02-22].
  2. Por. Mt 27,26; Mk 15,15; J 19,1.
  3. Jeronimo Jacinto de Espinosa (Cocentaina - Alicante 1600 - Valencia 1667) (hiszp.). www.jdiezarnal.com. [dostęp 2010-02-22].
  4. Cristo recogiendo sus vestiduras.. (hiszp.). www.artehistoria.jcyl.es. [dostęp 2010-02-22].

Zobacz też | edytuj kod

Na podstawie artykułu: "Chrystus po ubiczowaniu (obraz Murilla)" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy