Chrześcijańsko-Społeczna Partia Ludowa


Chrześcijańsko-Społeczna Partia Ludowa w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Chrześcijańsko-Społeczna Partia Ludowa (luks. Chrëschtlech Sozial Vollekspartei, fr. Parti populaire chrétien social, niem. Christlich Soziale Volkspartei, CSV lub PCS) – luksemburska centroprawicowa i chrześcijańsko demokratyczna partia polityczna. Największe ugrupowanie w kraju, powstałe w 1944, biorące udział w większości kolejnych rządów. Opowiada się za ścisłą integracją państw członkowskich Unii Europejskiej.

Spis treści

Historia | edytuj kod

Początki partii wiążą się z powstaniem w 1914 Partii Prawicy (luks. Rietspartei), rządzącej z czternastomiesięczną przerwą w okresie międzywojennym[2]. W 1944 na bazie tego ugrupowania powołano Chrześcijańsko-Społeczną Partię Ludową. Rok później CSV wygrała wybory parlamentarne, rządziła nieprzerwanie do 1974, głównie w koalicjach z Partią Demokratyczną. W okresie tym Luksemburg uzyskał społeczną oraz gospodarczą stabilność, stał się państwem założycielskim wspólnot europejskich.

W 1974 chadecy mimo uzyskania największej liczby mandatów w wyborach przeszli do opozycji, gdy nowym premierem został Gaston Thorn z PD, która zawiązała koalicję rządową z Luksemburską Socjalistyczną Partią Robotniczą. Od 1944 był to jedyny premier nienależący do CSV, która powróciła do władzy już w 1979. Od tego czasu ponownie partia chadecka pozostawała większym koalicjantem, tworząc kolejne gabinety z demokratami lub socjalistami i wygrywając kolejne wybory krajowe[3]. W 2009 uzyskała najlepszy wynik od 50 lat[4]. Partia wygrała również wybory przedterminowe w 2013, tracąc 3 mandaty. Nowy rząd utworzyli jednak demokraci, socjaliści i zieloni, na skutek czego CSV po 34 latach rządów znalazła się w opozycji (pozostała w niej również po wyborach w 2018).

CSV należy do Europejskiej Partii Ludowej, a w Parlamencie Europejskim do frakcji chadeckiej.

Przewodniczący | edytuj kod

Zobacz też | edytuj kod

Przypisy | edytuj kod

  1. Chrześcijańsko-Społeczna Partia Ludowa na stronie Europejskiej Partii Ludowej (ang.)
  2. Guy Thewes: Les gouvernements du Grand-Duché de Luxembourg depuis 1848 (fr.). gouvernement.lu, 2011.
  3. Parties and Elections in Europe – Luksemburg 2 (ang.)
  4. Parties and Elections in Europe – Luksemburg (ang.)
  5. New leader for the CSV (ang.). news352.lu, 16 listopada 2009.
Kontrola autorytatywna (partia polityczna):
Na podstawie artykułu: "Chrześcijańsko-Społeczna Partia Ludowa" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy