Chrzest Chrystusa (obraz Andrea del Verrocchio)


Chrzest Chrystusa (obraz Andrea del Verrocchio) w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Chrzest Chrystusa – obraz włoskiego rzeźbiarza i malarza renesansowego, przedstawiciela quattrocenta florenckiego Andrea del Verrocchio.

Spis treści

Autorzy obrazu | edytuj kod

Obraz został wykonany na zlecenie klasztoru San Salvi z Florencji. Głównym autorem dzieła jest Verrocchio ale w jego wykonaniu pomagali jego ówcześni uczniowie, m.in. Leonardo da Vinci i Sandro Botticelli. Mistrz zaprojektował układ kompozycji oraz wykonał główne postacie Chrystusa[1] i św. Jana Chrzciciela. Nieznany malarz namalował dłonie Boga Ojca na górze obrazu, palmę po lewej stronie i skalisty pejzaż po prawej stronie. Botticelli jest autorem twarzy anioła znajdującego się na drugim planie, widzianej frontalnie. Wykończenie dzieła dokonał Leonardo, który dodał drugiego anioła odwróconego plecami, namalował ręce pierwszego anioła, ujednolicił plany kompozycji, za pomocą laserunku poprawił postać Chrystusa oraz dodał zamglony pejzaż w tle.

Tematyka obrazu | edytuj kod

Obraz przedstawia Jezusa stojącego w rzece Jordan, którego chrzci św. Jan. Obok klęczy dwoje aniołów, trzymając w rękach zdjęte szaty. Nad postaciami znajduje się gołąb symbolizujący Ducha Świętego a nad nim widoczne są rozpostarty dłonie Boga Ojca. Postacie te są dopełnieniem Trójcy Świętej.

Przypisy | edytuj kod

  1. Według innych badań postać Chrystusa wykonał Lorenzo di Credi

Bibliografia | edytuj kod

Na podstawie artykułu: "Chrzest Chrystusa (obraz Andrea del Verrocchio)" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy