Chuck Keehne


Chuck Keehne w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Chuck Keehne (ur. 1 sierpnia 1914, zm. 24 lutego 2001 w Woodland Hills) – amerykański kostiumograf. Przez blisko 25 lat pracował dla wytwórni filmowej The Walt Disney Company. Był osobą, która zaprojektowała słynne „uszy” dla Klubu Myszki Miki.

Spis treści

Życiorys | edytuj kod

Chuck Keehne urodził się w Saint Louis, w stanie Missouri. Był trzecim z pięciorga dzieci Williama i Mae Keehne. Ojciec Chucka pracował jako telegrafista na kolei. Około 1924 roku przeprowadzili się na południowy zachód Missouri. Po ukończeniu szkoły średniej Keehne przeprowadził się do Kalifornii. Podjął pracę w Western Costume Company w Hollywood, wolny czas poświęcał na naukę o historycznych strojach i kostiumach. Odszedł z firmy aby na początku 1940 niezależnie projektować stroje do filmów.

Zaciągnął się do Korpusu Powietrznego Armii Stanów Zjednoczonych podczas II wojny światowej. Służył jako fotograf wojenny podczas wojny na Pacyfiku. Wszyscy jego bracia również brali udział w tych wydarzeniach. Po wojnie stacjonował w Japonii aż do zakończenia służby, po czym wrócił do Kalifornii i do branży filmowej.

Ożenił się z Marcelle Birkenbach, koleżanką z dzieciństwa 6 grudnia 1947. Mieli dwie córki: Debbie i Karen.

Od 1947 do 1955 pracował nad dwoma serialami i 15 filmami. W 1955 został zatrudniony przez studio Disneya, gdzie miał za zadanie stworzyć dział kostiumów i objąć nad nim kierownictwo. Utworzył ten departament przy skrzyżowaniu Minnie Avenue i Dopey Drive gdzie znajdował się do 2000 roku. Odpowiedzialnym za damską część garderoby była Gertrude Casey natomiast za męską Ted Tooey, pracował z nimi już wcześniej, przyłączyli się do niego gdy został zatrudniony przez Disneya.

Jednym z jego pierwszych zadań było stworzenie kostiumów do Mickey Mouse Club. W przeciwieństwie do historycznych kostiumów, nie było wcale oczywiste co powinien nosić „Mouseketeer”. Zaprojektowane przez niego „uszy” stały się amerykańską ikoną.

Pracował jako szef działu kostiumów aż do dnia odejścia na emeryturę w 1979 roku.

Zmarł 24 lutego 2001 w Woodland Hills po długotrwałej chorobie. Został pochowany na cmentarzu Forest Lawn Cemetery w Hollywood Hills[1].

Filmografia | edytuj kod

Filmy | edytuj kod

Seriale | edytuj kod

Przypisy | edytuj kod

  1. Buena Vista Pictures Marketing Press Release: Disney Costumer Chuck Keehne Dies at 86 (ang.). www.laughingplace.com. [dostęp 2001-03-15].

Bibliografia | edytuj kod

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Kontrola autorytatywna (osoba):
Na podstawie artykułu: "Chuck Keehne" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy