Ciało doskonale białe


Ciało doskonale białe w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Ciało doskonale białemodelowe ciało całkowicie rozpraszające padające na nie promieniowanie elektromagnetyczne, niezależnie od temperatury i widma padającego promieniowania. Ciało takie ma zdolność absorpcyjną równą 0 i współczynnik odbicia równy 1. Zdolność emisyjna takiego ciała równa jest zeru, tak samo przepuszczalność światła.[potrzebny przypis]

Ciało doskonale białe jest przeciwieństwem ciała doskonale czarnego, które całkowicie pochłania padające nań promieniowanie.

Ciało zwierciadlane | edytuj kod

Podobne cechy ma ciało zwierciadlane różniące się od ciała doskonale białego tylko tym, że światło nie jest przez nie rozpraszane a odbijane, zgodnie z prawem odbicia. Właściwości zbliżone do ciała zwierciadlanego mają przedmioty wykonane z czystego metalu (np. lustra, folie, wypolerowane blachy) o gładkiej powierzchni pozbawionej tlenków (czyste tlenki metali mają właściwości zbliżone do ciała doskonale czarnego). W przestrzeni kosmicznej często wykorzystuje się je do izolowania termicznego statków lub skafandrów kosmonautów. Jednak zdolność do blisko stuprocentowego odbicia i zaniedbywalnej absorpcji dotyczy tylko pewnego zakresu częstotliwości widma promieniowania elektromagnetycznego.

Zobacz też | edytuj kod

Bibliografia | edytuj kod

  1. Fizyka. Warszawa: Wydawnictwa Naukowo-Techniczne, 1991, seria: Ilustrowana encyklopedia dla wszystkich. ISBN 83-204-1192-0.
Na podstawie artykułu: "Ciało doskonale białe" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy