Cieśla


Cieśla w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Cieśla – zawód związany z obróbką drewna, który polega na wykonywaniu elementów konstrukcji, części wyposażenia oraz detali z drewna, trwale związanych z obiektem działania (budynek, budowla, okręt).

Niejednokrotnie zawody cieśli oraz stolarza są mylone. Cieśla – w odróżnieniu od stolarza czy meblarza – zajmuje się wykonywaniem konstrukcji wieńcowej (zrębu) budynku, więźby dachowej, a stolarz budowlany podłogi, drzwi, okna[1]. W pracy wykorzystuje zestaw narzędzi ciesielskich, wykonując w przygotowanym materiale odpowiednie połączenia. Zwykle do prac ciesielskich niezbędna jest znajomość czytania rysunków technicznych[2].

Spis treści

Historia | edytuj kod

Cieśla przy pracy Obiekty ciesielskie 1 Łódź Cheopsa Rekonstrukcja bramy Biskupin Ośmioboczny wiatrak w Rogierówku z 1905 "Holender" w Gogołowie Wiatrak holenderski na Cmentarzu Centralnym w Szczecinie Tężnia - Ciechocinek Kościół klepkowy w Borgund Kościół klepkowy w Eidsborg Kościół klepkowy w Fantoft Kościół klepkowy w Heddal Kościół klepkowy w Hopperstad Kościół klepkowy w Reinli Kościół klepkowy w Lom Kościół klepkowy w Rødven Kościół klepkowy w Torpo Kościół klepkowy w Urnes Kościół klepkowy w Uvdal Kościół klepkowy z Vang (obecnie w Karpaczu) Wiatrak typu "holender" z Kaszubskiego Parku Etnograficznego we Wdzydzach Kiszewskich Wiatrak (holender) w Lønstrup Koźlak w Lednogórze, przy trasie PoznańGniezno Wiatrak Pitstone uważany za najstarszy na Wyspach Brytyjskich Mechanizm wewnątrz wiatraka (wiatrak-koźlak, Skansen w Białowieży Dwa wiatraki w Muzeum Wsi Opolskiej w Opolu-Bierkowicach Koło nasiębierne Koło śródsiębierne Koło podsiębierne Koło wodne Wieża oblężnicza Obiekty ciesielskie 2 Taran Trebusz Balista Onager Onager Porok Osiemnastowieczna cerkiew św. Dymitra w Czarnej (XVIII wiek) Cerkiew św. Michała Archanioła w Mochnaczce Cerkiew św. św. Kosmy i Damiana w Skwirtnem Cerkiew św. św. Kosmy i Damiana w Bereście Cerkiew bojkowska w Czerteż (powiat sanocki) Cerkiew bojkowska w Smolniku nad Sanem Cerkiew z Rosolina przeniesiona do skansenu w Sanoku. Izbice przed filarami mostu na Narwi we wsi Łaś-Toczyłowo Drakkar w muzeum w Oslo Drakkar na tkaninie z Bayeux

Wzmianki o obiektach ciesielskich sięgają zarówno czasów biblijnych (Arka i jej twórca Noe), jak i mitologicznych (Argo, koń trojański). W Polsce najbardziej chyba znanym jest Biskupin (częściowo zachowanym). Wprawdzie drewno nie wytrzymuje zbyt dobrze próby czasu, to jednak w Japonii istnieją zachowane drewniane świątynie pochodzące z VII wieku, zbudowane przez ówczesnych cieśli[3].

W XV–XVI wieku ciesielstwo zostało objęte organizacją cechową[3]. Mistrz ciesielski miał terminatorów, których uczył rzemiosła i którzy uzyskiwali tytuł czeladnika.

Później, na skutek rozwoju budownictwa ceglanego, ciesielstwo konstrukcyjne rozwijało się bardziej w mniejszych miastach i na wsi. W ciągu wielowiekowego rozwoju wytworzyły się główne typy budowli (kościół, kapliczka, synagoga, dwór, chałupa, spichlerz itp.), systemy konstrukcji (np. konstrukcja wieńcowa czy sumikowo-łątkowa) i schematy dekoracji[4]. Niezależnie od tego, że wielu historycznych i współczesnych cieśli uważanych jest za rzemieślników – poziom umiejętności niektórych i tworzenie drewnianych dzieł o niepowtarzalnym pięknie pozwala uznać ich za artystów[3].

Obiekty ciesielskie | edytuj kod

Za początek obróbki drewna można uznać ścięcie pierwszego drzewa przez człowieka za pomocą narzędzia – kamiennego topora. Z biegiem czasu, a szczególnie po wynalezieniu piły, nastąpiła specjalizacja w jego obróbce:

Najstarsze konstrukcje wykonane jako obiekty ciesielskie

Charakterystyka pracy cieśli | edytuj kod

Praca cieśli odbywa się zwykle na placu budowy na otwartej przestrzeni przy zmiennych warunkach atmosferycznych, jak również na zapleczu budowy w pomieszczeniach zamkniętych lub w warsztatach rzemieślniczych. Pracę wykonuje się też w głębokich wykopach lub na wysokościach. Impregnacja drewna powoduje kontakt z substancjami toksycznymi[5]. Z tego względu cieśla powinien być uzdolniony manualnie, silny, wytrzymały fizycznie, z dobrym refleksem, bez lęku wysokości i przestrzeni. Zagrożenia ze strony środowiska pracy to m.in. możliwość upadku z wysokości, urazy kończyn oraz skaleczenia przez ostre i wystające elementy[6]. Przeciwwskazaniami zdrowotnymi do wykonywania zawodu są m.in. wady wzroku wymagające korekcji szkłami, choroby oczu, brak widzenia obuocznego, zaburzenia równowagi, omdlenia i zawroty głowy oraz wiele chorób takich jak wady serca, nadciśnienie tętnicze, cukrzyca i reumatyzm[7].

Rodzaje prac ciesielskich | edytuj kod

Praca cieśli Cieśla z Tennessee przy pracy, wczesna fotografia kolorowa, czerwiec 1942 Przygotowanie materiału Przecinanie wzdłużne Trasowanie Przecinanie poprzeczne Kształtowanie siekierą Struganie Dłutowanie (na jarmarku folklorystycznym w Austrii)

Typowe prace ciesielskie polegają na wykonywaniu:

Przykłady specjalizacji | edytuj kod

Cieśla okrętowy | edytuj kod

Cieśla okrętowy (ang. Carpenter's Mate) specjalizuje się w okrętownictwie i technikach napraw statków oraz ciesielstwie na potrzeby żeglugi. Wykonuje remonty awaryjne pozwalające na zachowanie pływalności statku czy okrętu, np. awaryjne likwidowanie przecieków kadłuba – uszczelnienie poszycia[9]. W czasach żaglowców cieśla okrętowy był szkutnikiem i dodatkowo specjalistą od napraw takielunku, zajmował się też dorabianiem brakujących lub uszkodzonych elementów i był odpowiedzialny za utrzymanie działania urządzeń pokładowych, takich jak: urządzenia sterowe, kabestany, pompa zęzowa itp.; jego rolę można porównać do funkcji, jaką dziś pełni na statkach starszy mechanik[10][11].

Cieśla szalunkowy | edytuj kod

Cieśla szalunkowy zajmuje się wykonywaniem szalunków (konstrukcji z drewna lub metalowo-drewnopochodnych), które są następnie wypełniane betonem, np. schody betonowe i żelbetowe[12].

Maszyny i narzędzia | edytuj kod

 Osobne artykuły: narzędzia ciesielskienarzędzia stolarskie.

Przy obróbce drewna cieśle posługują się narzędziami ręcznymi i elektronarzędziami, oraz używają wyspecjalizowanych maszyn. Jako jeden z nielicznych fachowców budowlanych cieśla wciąż jest zmuszony w niektórych przypadkach do używania narzędzi ręcznych[13]. Powszechne używane narzędzia ręczne to m.in.: młotek, ciesak, strug, piła, dłuto, wyrzynarka, ściski[14], narzędzia traserskie, kątowniki, kątomierze ciesielskie, piony, sznury do znaczenia linii, klamry ciesielskie, klamry budowlane oraz łomy[13]. Maszyny do obróbki to z kolei pilarka tarczowa, frezarka (wykonywanie złączy na wpusty w drewnie), dłutownica łańcuchowa (wykonywanie nacięć i rowków), strugarka, szlifierka taśmowa i tokarka[13][5].

Przykłady osób historycznych pracujących jako cieśle | edytuj kod

John Everett Millais, Chrystus w domu rodziców (1850)

Prawdopodobnie najbardziej znanymi jako cieśle postaciami (co najmniej w kręgu oddziaływania kultury chrześcijańskiej) są Noe i Józef z Nazaretu[15][16][17], mąż Marii i opiekun Jezusa. Sam Jezus najpierw pomagał opiekunowi w warsztacie, potem także był cieślą[18]. Inne postaci historyczne lub współczesne parające się ciesielką (ciesiołką[19]) to m.in.:

Przypisy | edytuj kod

 1. Cieśla – jak nim zostać?. Penny. [dostęp 2012-05-01].
 2. Zawody związane z budownictwem – Cieśla, Serwis budowlany [dostęp 2012-05-01].
 3. a b c Steve Burgess: The history of carpentry (ang.). toolboxrenos. [dostęp 2012-05-18].
 4. Hasło: ciesielstwo. Encyklopedia Wiem. [dostęp 2012-05-18].
 5. a b Cieśla – opis zawodu. Kuratorium Oświaty w Katowicach. [dostęp 2012-05-12].
 6. a b Cieśla – opis zawodu, Baza zawodów, Centrum Informacyjno-Konsultacyjne Służb Zatrudnienia „Zielona Linia” [dostęp 2012-05-02].
 7. Cieśla - predyspozycje. Kuratorium Oświaty w Katowicach. [dostęp 2012-05-12].
 8. Zadania i obowiązki na stanowisku pracy cieśla. moja-pensja.pl. [dostęp 2012-05-12].
 9. Glenn F. Williams: Uncle Sam’s Webfeet: The Union Navy in the Civil War (ang.). „International Journal of Naval History”, Volume 1 Number 1, kwiecień 2002. s. 7. [dostęp 2012-05-08].
 10. Carpenter - Cieśla okrętowy. Obowiązki. Serwis Seaman.pl. [dostęp 2012-05-08].
 11. Brian Lavery: Nelson's Navy: The Ships, Men and Organization, tabela Relative Ranks in the Royal Navy, c1810. Annapolis, Md, USA: Naval Institute Press., 1989, s. 136. ISBN 0-87021-258-3.
 12. Definicja grupy zawodowej – Cieśle, Jobexpress [dostęp 2012-05-01].
 13. a b c Bartosz Okoński: Narzędzia ciesielskie. Serwis e-dach, 2012-05-10. [dostęp 2012-05-12].
 14. DT: Tradycyjne narzędzia ciesielskie. Drewno i metal, 2009-12-09. [dostęp 2012-05-12].
 15. Józef Rydzewski: Święty Józef - oblubieniec Maryi. Tygodnik Niedziela, edycja podlaska, 11/2002. [dostęp 2012-05-08].
 16. Artur Sroga: Uroczystość Św. Józefa. Duszpasterstwo Ministrantów Archidiecezji Katowickiej. [dostęp 2012-05-08].
 17. Nasz patron – św. Józef Robotnik. Opoka. [dostęp 2012-05-08].
 18. Ewangelia Marka 6:3
 19. Hasło: Ciesielka. W: Słownik języka polskiego [on-line]. PWN. [dostęp 2012-05-08].
 20. George Mortimer Pullman (ang.). The Pullman State Historic Site, sierpień 2011. [dostęp 2012-05-09].
 21. Bedeutunsvolle Gedenktage für Oberschlesiens Industrie (niem.). „Oberschlesien im Bild”, 1927, nr 33, 1927-08-12. s. 4. [dostęp 2012-05-09].
 22. Wojciech Orliński: Harrison Ford dla "Gazety": Cieśla Coppoli. Gazeta.pl, 2011-08-26. [dostęp 2012-05-09].
Takashima Takekane, Ilustracja prac ciesielskich, Opowieści dla świątyni Kasuga Taisha (Nara), emaki (1309) Kontrola autorytatywna (wood working profession):
Na podstawie artykułu: "Cieśla" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy