Cieśnina Harlemska


Cieśnina Harlemska w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania Cieśnina Harlemska, oznaczona kolorem czerwonym, pomiędzy the Bronxem i Manhattanem w Nowym Jorku

Cieśnina Harlemska - znana jako Harlem River o długości 13 km łączy rzekę Hudson z cieśniną East River jednocześnie oddzielając wyspę Manhattan od kontynentu północnoamerykańskiego. Do połowy XX w. jeden z istotnych szlaków żeglugowych obsługujących miasto Nowy Jork i okolicę. Obecnie służy raczej jako trasa rekreacyjna. Ponad cieśniną jest przerzuconych kilka mostów drogowych, kolejowych, metra (subway) i jeden olbrzymi akwedukt, a pod nią wykopano szereg tunelów metra - łączących dzielnice Manhattan z Bronxem oraz miasto Nowy Jork z wnętrzem Stanów Zjednoczonych - oraz podziemne akwedukty zaopatrujące cały Nowy Jork w świeżą wodę spływająca z rezerwuarów w Croton oraz w górach Catskills.

Cieśninę skorygowano w 1895 r. poprzez wykopanie kanału odcinającego "półwysep" Marble Hill od wyspy Manhattan i następnie w 1914 r. zasypując właściwe koryto cieśniny obmywające dotychczas ten rejon od północy powodując scalenie go z kontynentem. Cieśnina znajduje się w całości w granicach administracyjnych miasta Nowy Jork w praktyce rozdzielając dwie dzielnice - Manhattan i Bronx.

Na podstawie artykułu: "Cieśnina Harlemska" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy