Ciechanki


Na mapach: 51°16′36″N 22°56′54″E/51,276667 22,948333

Ciechanki w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Ciechanki (Łańcuchowskie) – wieś w Polsce położona w województwie lubelskim, w powiecie łęczyńskim, w gminie Puchaczów.

Obok miejscowości przepływa niewielka rzeka Mogielnica, dopływ Wieprza.

Prywatna wieś szlachecka Ciochanki, położona w drugiej połowie XVI wieku w powiecie lubelskim województwa lubelskiego[1].

Spis treści

Historia | edytuj kod

W 1317 r. wieś Ciechanice rodu Firlejów otrzymała prawo średzkie, a w 1330 r. zmieniono je na prawo magdeburskie. W średniowieczu wieś była częścią klucza łańcuchowskiego, a od połowy XVI w. stanowiła własność Orzechowskich. Od II poł. XVII do końca XVIII w. była to kolejno posiadłość: Noskowskich, Suchodolskich, Spinków, Suffczyńskich i Popławskich. Ludność słowiańska wyznania prawosławnego miała swoją cerkiew parafialną pw. Przemienienia Pańskiego, zamkniętą w okresie kalwinizmu i unii brzeskiej. Ok. 1626 r. Ciechanki były dużą wsią na 23 półłankach. Nazywano je od 1827 r. Ciechankami łańcuchowskimi. Pod koniec XIX w. funkcjonowała tu gorzelnia, wyrabiająca rocznie produkt o wartości 36 000 rubli srebrem.

Strażnik litewski Stanisław Potocki sprzedał w 1725 roku Ciechanki hetmanowi polnemu koronnemu i wojewodzie podlaskiemu Stanisławowi Mateuszowi Rzewuskiemu[2].

Okres międzywojenny to rozwój majątku, który stał się własnością rodu Lachertów. W tym czasie architekt Bohdan Lachert przebudował w duchu modernistycznym dwór swojego ojca Wacława. Majątek po II wojnie światowej został przez komunistów poddany kolektywizacji.

Urodzeni w Ciechankach | edytuj kod

  • Witold Skaruch, polski aktor, teatralny, filmowy i telewizyjny oraz reżyser teatralny.
  • Jerzy Wroński (zm. 2016), malarz, profesor, wykładowca Uniwersytetu Śląskiego.

Zabytki | edytuj kod

  • Zespół folwarczno-dworski z drugiej połowy XIX wieku z parkiem o pow. 2,5 ha[3]. Dwór został przebudowany przez Bohdana Lacherta. Była to pierwsza realizacja B. Lacherta upraszczająca w duchu modernistycznym formę dworu polskiego.
  • We wsi znajduje się cmentarz wojenny ze szczątkami 143 żołnierzy niemieckich i zbiorowa mogiła, w której pochowano 135 rosyjskich żołnierzy, poległych w starciu mającym miejsce 2 sierpnia 1915 r. podczas I wojny światowej.

Przypisy | edytuj kod

  1. Corona Regni Poloniae. Mapa w skali 1:250 000
  2. Janusz Łosowski, Sprzedaż Łęcznej i okolicznych wsi przez strażnika litewskiego Stanisława Potockiego hetmanowi polnemu koronnemu Stanisławowi Mateuszowi Rzewuskiemu w roku 1725, w: Studia Łęczyńskie tom 2-3, Łęczna 2010-2011, s. 56.
  3. Powiat Łęczyński – przewodnik trasy rowerowe.. Lublin: 2005. ISBN 83-088281-55-0.

Zobacz też | edytuj kod

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Na podstawie artykułu: "Ciechanki" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy