Ciemnogłów wąskolistny


Ciemnogłów wąskolistny w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Ciemnogłów wąskolistny (Gymnadenia nigra (L.) Rchb.f.) – gatunek rośliny z rodziny storczykowatych (Orchidaceae Juss.). Występuje naturalnie w Europie – między innymi na Półwyspie Skandynawskim, w Alpach oraz Pirenejach[3]

Spis treści

Rozmieszczenie geograficzne | edytuj kod

Rośnie naturalnie w Europie – między innymi na Półwyspie Skandynawskim, w Alpach oraz Pirenejach[3]. W Szwecji został zaobserwowany między innymi w Jämtland, Härjedalen i Laponii[4]. W Alpach występuje na całym ich obszarze. Jest rzadko spotykany, lecz czasami tworzy liczne skupiska[5]. We Francji został zarejestrowany w departamentach Ardèche, Isère, Pireneje Atlantyckie, Pireneje Wschodnie oraz Var, a także prawdopodobnie w Ariège, natomiast w departamencie Alpy Nadmorskie wyginął[6]. We Włoszech występuje w regionach Piemont, Lombardia, Trydent-Górna Adyga, Wenecja Euganejska, Friuli-Wenecja Julijska oraz Liguria[7].

Morfologia | edytuj kod

Pokrój rośliny kwitnącej
Pokrój
Bylina dorastająca do 10–25 cm wysokości[6]. Łodyga jest wzniesiona, nieco kanciasta. Bulwa jest dłoniasto podzielona[5].
Liście
Naprzemianległe, siedzące, obejmujące łodygę. Blaszka liściowa równowąska, na brzegu lekko ząbkowana[5].
Kwiaty
Zebrane po około 50 w gęste kwiatostany na szczytach pędów, o kulistym lub jajowatym kształcie. Mają ciemnoczerwoną lub niemal brunatnoczerwoną barwę, choć czasami zdarzają się okazy jaśniejsze. Pojedynczy kwiat ma średnicę 1–1,5 cm. Warżka niemal trójkątna z długim prostym końcem uniesionym ku górze, co jest rzadkie u storczykowatych. Kwiaty wydzielają aromat podobny do wanilii[5].
Gatunki podobne
Roślina jest podobna do storczyka drobnokwiatowego (Neotinea ustulata), który dorasta do 10–30 cm wysokości. Charakteryzuje się różowymi kwiatami z ciemnopurpurowymi zewnętrznymi listkami okwiatu. Nierozwinięte kwiaty tego gatunku często mają prawie czarną barwę w górnej części kwiatostanu[5].

Biologia i ekologia | edytuj kod

Rośnie na górskich łąkach[5]. Preferuje stanowiska w pełnym nasłonecznieniu[6]. Najlepiej rośnie na glebach bogatych w wapń i próchnicę. Występuje na wysokości od 1500 do 2500 m n.p.m. Kwitnie od czerwca do września[5].

Przypisy | edytuj kod

  1. Stevens P.F.: Angiosperm Phylogeny Website (ang.). 2001–. [dostęp 2009-06-01].
  2. a b Gymnadenia nigra (L.) Rchb.f. (ang.). The Plant List. [dostęp 27 października 2016].
  3. a b Older version of Discover Life: Point Map of Nigritella nigra (ang.). Encyclopedia of Life. [dostęp 27 października 2016].
  4. Nigritella nigra, Gymnadenia nigra, SE: Brunkulla (ang.). Flowers in Sweden. [dostęp 27 października 2016].
  5. a b c d e f g Wolfgang Hensel: Rośliny Alp. Rozpoznać – Podziwiać – Chronić. Warszawa: Bauer-Weltbild Media, 2001, s. 69. ISBN 83-88729-72-1. (pol.)
  6. a b c Gymnadenia nigra (L.) Rchb.f. (fr.). Tela Botanica. [dostęp 27 października 2016].
  7. Gymnadenia nigra (L.) Rchb. f. (wł.). W: Schede di Botanica [on-line]. Altervista. [dostęp 27 października 2016].
Na podstawie artykułu: "Ciemnogłów wąskolistny" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy