Ciepłownia


Ciepłownia w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania Ciepłownia węglowa w Kłodzku Zabytkowa ciepłownia w pałacu w Kamieńcu Ząbkowickim

Ciepłowniazakład przemysłowy, którego głównym zadaniem jest produkcja czynnika (najczęściej wody) o wysokiej temperaturze dla miejskiej sieci ciepłowniczej. Konwencjonalne układy (to jest opalane paliwami kopalnymi instalacje z kotłem) są obecnie spotykane rzadko. Wynika to z faktu, iż dużo wyższą sprawność uzyskuje się, produkując w sposób skojarzony energie cieplną i elektryczną (zobacz: elektrociepłownia).

Natomiast produkcja samego ciepła z wykorzystaniem odnawialnych źródeł energii staje się coraz bardziej popularna. Najpowszechniej wykorzystuje się do tego celu energię geotermalną, ale coraz częściej budowane są duże ciepłownie słoneczne, w których baterie kolektorów ogrzewają wodę do celów użytkowych.

Największą w obecnej chwili (luty 2004) ciepłownią słoneczną jest Solfjärrvärmeanläggning (Okręgowa Ciepłownia Słoneczna) w szwedzkim mieście Kungälv, która rocznie zamienia około 4 000 000 kWh energii słonecznej na cieplną, użytkową.

Zobacz też | edytuj kod

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Na podstawie artykułu: "Ciepłownia" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy