Cierniem koronowanie (obraz van Dycka)


Cierniem koronowanie (obraz Antoona van Dycka) w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii (Przekierowano z Cierniem koronowanie (obraz van Dycka)) Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Cierniem koronowanie – seria obrazów flamandzkiego malarza późnego baroku Antoona van Dycka.

Temat przewodni zaczerpnięty został z Nowego Testamentu. Scenę koronowania opisują Ewangelie Mateusza (Mt. 27,29) i Marka (Mk. 15,17).

Pierwszym właścicielem obrazu był Peter Paul Rubens. Następnie dzieło trafiło do zbiorów króla Hiszpanii Filipa V skąd trafiło do muzeum Prado.

Van Dyck przedstawił epizod na krótko przed ukoronowaniem Chrystusa. Jeden ze strażników za moment włoży koronę cierniową na głowę, a drugi włoży do ręki trzcinę. Chrystus wydaje się obojętny na otaczające go postacie, a na jego ciele, lśniącym boskim światłem nie widać ran z wcześniejszego biczowania; krew pojawia się jedynie na jego stopie i ramieniu. Postacie mają pospolite twarze, bardziej przypominające oblicza złoczyńców, niż demonów, jak to miało miejsce w malarstwie średniowiecznym.

Po lewej stronie u góry, zza krat przyglądają się gapie, co daje wrażenie przestrzeni pomiędzy miejscem kaźni a widzem. Dramatyzm i bezsilność widza wobec cierpień Chrystusa potęguje wielkość płótna. U dołu po lewej stronie widoczny jest fragment stopy, co może sugerować zmiany koncepcyjne malarza podczas pracy nad obrazem. Prawdopodobnie w miejscu psa miała pierwotnie znajdować się postać żołnierza i jego towarzysza. Po rezygnacji z tego planu powstało wolne miejsce w które van Dyck umieścił okno z kratą i psa.

Pojmanie Chrystusa z 1621

Nawiązania | edytuj kod

Antoon van Dyck był uczniem Rubensa i w jego pracach wyraźnie widać nawiązania do dzieł swojego mistrza. Płótno Koronowanie cierniem nawiązuje tutaj do płótna Wskrzeszenie Łazarza (Turyn, Galleria Sabauda). W 1621 roku van Dyck namalował Pojmanie Chrystusa, na którym w nocnej scenerii i w świetle zapalonych pochodni ukazał dramatyczną scenę pojmania Chrystusa. Chrystus tak jak i w Koronowaniu.. jest spokojny i pogodzony z nadchodzącymi wydarzeniami a postać starego żołnierza w zbroi występuje na obu płótnach.

Literatura | edytuj kod

Na podstawie artykułu: "Cierniem koronowanie (obraz van Dycka)" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy