Cigar box guitar


Cigar box guitar w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania Kolekcja zabytkowych gitar, ukuleli oraz banjo, w wersji cigar box

Cigar box guitar czyli gitara z pudełka po cygarach to prymitywny chordofon, w którym pudłem rezonansowym jest najczęściej pudełko po cygarach lub inny drewniany lub metalowy pojemnik. Pierwsze instrumenty tego typu miały jedną lub dwie struny, obecnie najczęściej trzy lub cztery.

Spis treści

Historia | edytuj kod

Od połowy XIX wieku producenci cygar zaczęli używać małych opakowań, mieszczących 20 - 50 cygar zamiast dużych skrzyń. Pudełka te, najczęściej wykonane z cedru służyły do budowy instrumentów takich jak gitara, banjo czy skrzypce już podczas wojny secesyjnej. Do pustego pudełka mocowano kawałek drewna, na którym naciągano struny. Budowali je najczęściej żołnierze lub niewolnicy, których nie było stać na prawdziwe instrumenty. Cigar box guitar przyczyniła się znacznie do rozwoju bluesa i jug band szczególnie w biednych rejonach Ameryki. Podczas I Wojny światowej instrumenty tego typu budowano w Europie - szczególnie na froncie zachodnim. W czasach Wielkiego Kryzysu z powodu postępującej biedy nastąpił znaczny rozwój wszelkich instrumentów domowej roboty.

Współczesny fenomen | edytuj kod

Współczesne cigar boxy Amerykański muzyk, Bo Diddley używający wykonanego na zamówienie cigar boxu elektrycznego

Współczesny renesans cigar boxów (znanym także jako Cigar Box Revolution) zrodził się na wschodnim wybrzeżu USA gdzie pojawiło się wielu konstruktorów i muzyków używających instrumentów tego typu jak np. Doctor Oakroot, Johnny Lowebow, Tomi-O czy Shane Speal. Moda na cigar box guitar jest również związana z kulturą DIY oraz poszukiwaniem unikalnych brzmień przez muzyków i studia nagrań. Budowane są cigar boxy w wersji elektrycznej, jako gitary rezofoniczne lub basowe.

Znani wykonawcy | edytuj kod

W Polsce cigar boxa używa m.in. Mikołaj Sikorski, który je również konstruuje, Grzegorz Olejnik (Bluesferajna), Wojciech Krzak, Adam Lewartowski (L.Stadt), Jaromi.

Zobacz też | edytuj kod

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Na podstawie artykułu: "Cigar box guitar" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy