Cinema City


Cinema City w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Cinema City International – największy operator kin w Europie Środkowo-Wschodniej, a także w Izraelu, a po połączeniu się w 2014 roku z Cineworld także w Wielkiej Brytanii i Irlandii stając się drugim pod względem wielkości operatorem na terenie Europy. Jest częścią grupy Cineworld PLX[1].

Spółka prowadzi 232 multipleksy obejmujące łącznie 2217 ekranów[2]. W krajach Europy Środkowo-Wschodniej działa pod marką Cinema City, natomiast w Izraelu pod marką Yes Planet i Rav-Chen, a w Wielkiej Brytanii i Irlandii pod marką Picturehouse Cinemas i Cineworld Cinemas. Działalność kinowa jest podstawową działalnością spółki, obejmującą sprzedaż biletów, przekąsek i napojów w barach kinowych, jak również działalność w zakresie reklamy na ekranach kin prowadzoną pod marką New Age Media. Spółka pełni także rolę dystrybutora filmów we wszystkich krajach swojej działalności za pośrednictwem lokalnych spółek zależnych Forum Film. Spółka prowadzi działalność deweloperską i posiada aktywa zlokalizowane w Bułgarii, Izraelu i Polsce. Obejmują one: Mall of Russe i inne działki gruntu w Bułgarii, działki gruntu przeznaczone pod budowę parku rozrywki w Polsce, pośredni udział w wysokości 39,78% w spółce Ronson Europe N.V. oraz budynek biurowy w Herclijji w Izraelu, i 5 innych nieruchomości w Izraelu.

Spis treści

Historia | edytuj kod

Pierwsze kino Cinema City zostało otwarte w 1929 roku w Hajfie w Palestynie (obecnie Izrael) przez rodzinę Greidingerów. W 1982 roku firma otworzyła w Tel Awiwie w Izraelu swój pierwszy multipleks. W 1997 roku Cinema City rozpoczęła ekspansję na rynek europejski otwierając w Budapeszcie na Węgrzech multipleks pod nazwą Cinema City. Od 1999 roku firma działa na rynku polskim pod nazwą Cinema City Poland Sp. z o.o., a jej pierwszym przedsięwzięciem było otwarcie 7 września 2000 roku wielosalowego kina w centrum handlowo-rozrywkowym Sadyba Best Mall przy ulicy Powsińskiej na warszawskiej Sadybie. Było to również otwarcie pierwszego w Polsce kina IMAX[3]. Jego sala dysponowała ilością 383 miejsc dla projekcji 2D oraz 366 miejsc dla projekcji 3D (niektóre miejsca na sali nie pozwalają na uzyskanie dobrego efektu 3D). W 2002 roku Cinema City przejęło polskie kina należące do firmy Ster Century, która to wycofała się z polskiego rynku. Cinema City rozpoczęło tym samym działalność w następujących multipleksach: Galeria Mokotów w Warszawie, Promenada w Warszawie i Janki pod Warszawą oraz Korona we Wrocławiu. W 2003 roku nastąpiło przejęcie multipleksu Krewetka w Gdańsku, który wcześniej był własnością Superkina. W styczniu 2007 roku Cinema City przejęło kino Kinepolis Poznań wraz z zarządzającą nim spółką. Cinema City 21 maja 2013 roku otworzyło w centrum handlowym Arkadia (od 2019 pod nazwą Westfield Arkadia) w Warszawie swoją pierwszą w Polsce, a drugą w Europie i trzecią na świecie, autorską salę kinową 4D4DX[4]. W 2014 roku spółka Cinema City International połączyła się z Cineworld stając się częścią grupy Cineworld Group plc i tym samym rozszerzyła ona swoją działalność o rynek w Wielkiej Brytanii i Irlandii oraz stała się drugim pod względem wielkości operatorem na terenie Europy[5]. Cinema City 14 września 2017 roku otworzyło pierwsze w Warszawie oraz pierwsze w tej sieci kin w Polsce kino z nagłośnieniem Dolby Atmos[6]. 21 sierpnia 2018 roku, po 16 latach działalności, Cinema City w gdańskiej Krewetce zostało zamknięte z powodu braku porozumienia z właścicielem budynku, stając się jednocześnie jednym z pierwszych zamkniętych w Polsce kin sieci[7]. W czerwcu 2021 zostało zamknięte kino Cinema City w Kraków Plaza w Krakowie.

Miasta, w których znajdują się kina Cinema City | edytuj kod

 • Wrocław
  • 17 – Korona (dawniej Ster Century) – 9 sal (2027 miejsc)
  • 18 – Wroclavia – 20 sal (3060 miejsc) w tym IMAX (2D: 406 miejsc, 3D: 375 miejsc), 4DX oraz 3 sale VIP (48+48+48 miejsc) i 3 sale z Dolby Atmos: 3, 4, 16

Galeria | edytuj kod

Przypisy | edytuj kod

 1. Poznaj Naszą Firmę, www.cinema-city.pl [dostęp 2017-12-09] .
 2. http://www.cineworldplc.com/
 3. Pierwszy IMAX w Polsce, film.interia.pl [dostęp 2017-12-09]  (pol.).
 4. Otwarcie pierwszej w Polsce sali kinowej 4DX, www.komputerswiat.pl [dostęp 2017-12-09]  (pol.).
 5. Kino zasługuje na taki dźwięk! Dolby Atmos w Cinema City, antyweb.pl [dostęp 2017-12-09]  (pol.).
 6. Pierwszy w Warszawie Dolby Atmos - relacja z otwarcia Cinema City w Galerii Północnej, fdb.pl [dostęp 2017-12-09] .
 7. PiotrP. Kallalas PiotrP., Kino Cinema City Krewetka kończy działalność w centrum Gdańska, Dziennikbaltycki.pl [dostęp 2019-01-22]  (pol.).
Sieć kin w Polsce
Na podstawie artykułu: "Cinema City" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy