Citroën DS3 WRC


Citroën DS3 WRC w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania Sébastien Loeb za kierownicą DS3 WRC podczas Rajdu Portugalii 2011 Tył auta

Citroën DS3 WRCsamochód rajdowy klasy WRC, którego debiut na rajdowych trasach miał miejsce podczas Rajdu Szwecji 2011. Model ten jest zbudowany na bazie Citroëna DS3 w oparciu o nowe regulacje techniczne FIA obowiązujące od sezonu 2011. Jest następcą bardzo utytułowanego Citroëna C4 WRC.

Samochód został zbudowany zgodnie z nowymi wytycznymi na 2011 rok, które powstały w oparciu o istniejące zasady dotyczące konstrukcji aut klasy Super 2000. Zgodnie z nimi auto wyposażone jest w turbodoładowany silnik o pojemności 1,6 litra z bezpośrednim wtryskiem paliwa i napęd na cztery koła.

Prace nad budową i rozwojem auta trwały przez cały 2010 rok oraz na początku 2011 roku. W jazdach testowych uczestniczyli kierowcy Citroëna: Sébastien Loeb, Daniel Sordo, Sébastien Ogier, a także kierowca testowy Philippe Bugalski, jak również kierowcy siostrzanego Peugeota: Kris Meeke i Stéphane Sarrazin[1][2][3]. Początkowo samochód podczas testów napędzany był osłabionym, 2-litrowym silnikiem z modelu C4 WRC, gdyż nowy silnik 1.6 był dopiero w przygotowaniu.

Spis treści

Sukcesy w rajdach | edytuj kod

Podczas debiutu w Rajdzie Szwecji wystartowały cztery Citroëny DS3 WRC, za których kierownicami zasiedli: Sébastien Loeb, Sébastien Ogier, Petter Solberg i Kimi Räikkönen. Loeb i Ogier w sezonie 2011 jeździli w fabrycznych barwach Citroën Total World Rally Team. W dalszej części sezonu autem startowali także: Peter Van Merksteijn Jr, Peter van Merksteijn oraz Jewgienij Nowikow.

Pierwsze zwycięstwo za kierownicą DS3 WRC odniósł Sébastien Loeb w Rajdzie Meksyku. W sumie, kierowcy Citroëna wygrali nim 10 z 13 rajdów sezonu 2011, przegrywając tylko w Rajdzie Szwecji oraz w dwóch rajdach, gdzie borykali się z problemami, nie kończąc rajdu lub finiszując na odległych pozycjach.

Zwycięstwa w WRC | edytuj kod

Dane techniczne | edytuj kod

Zobacz też | edytuj kod

Przypisy | edytuj kod

  1. Video - Loeb, Sordo i Sarrazin zakończyli kolejne testy DS3 WRC, www.rajdy.v10.pl [dostęp 2017-11-22]  (pol.).
  2. Loeb, Sordo i Meeke testowali DS3 WRC, www.rajdy.v10.pl [dostęp 2017-11-22]  (pol.).
  3. Sordo i Ogier testowali DS3 WRC (+VIDEO) >> WRCRally.pl - Aktualności

Bibliografia | edytuj kod

Na podstawie artykułu: "Citroën DS3 WRC" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy