Civilization V: Nowy wspaniały świat


Civilization V: Nowy wspaniały świat w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Civilization V: Nowy wspaniały świat (ang. Sid Meier's Civilization V: Brave New World) – drugi po Bogach i królach oficjalny dodatek do strategicznej gry turowej Civilization V[1].

Spis treści

Wprowadzone zmiany | edytuj kod

Nowe cywilizacje | edytuj kod

W dodatku Nowy wspaniały świat dodano dziewięć nowych cywilizacji[1][3]. Ponadto dodatek zawiera cywilizację Etiopii z poprzedniego dodatku Bogowie i królowie.

Ideologie | edytuj kod

Ideologie są podzielone na trzy kategorie: ład, autokracja oraz swobody. Każda z kategorii posiada 16 praw podzielonych na 3 poziomy. Zostają one odblokowane w grze po osiągnięciu Epoki Współczesnej lub wybudowaniu trzech fabryk[4].

Odblokowanie ideologii znacząco wpływa na rozwój cywilizacji oraz na relacje z innymi państwami. Ponadto dają graczowi premię do określonych metod zwycięstwa.

Szlaki handlowe | edytuj kod

Szlaki handlowe są podzielone na dwie kategorie: międzynarodowy i wewnętrzny. Szlak międzynarodowy służy do zarabiania pieniędzy, zdobywania punktów technologicznych oraz do religii. Szlaki wewnętrzne wpływają na rozwój miast gracza[5].

Są one ograniczone zasięgiem oraz maksymalną liczbą szlaków.

Kongres światowy | edytuj kod

Kongres światowy zostaje udostępniony, gdy któraś z cywilizacji odkryje wszystkie narody oraz prasę drukarską. Każda z cywilizacji posiada określoną liczbę głosów. Jeśli połowa państw dotrze do epoki atomowej lub jedna z cywilizacji awansuje do epoki informacji, to kongres zostaje przekształcony w Organizację Narodów Zjednoczonych i zostaje odblokowana możliwość wyboru przywódcy światowego, co jest równoznaczne ze zwycięstwem dyplomatycznym[6].

Zwycięstwo kulturowe | edytuj kod

Do zdobycia zwycięstwa kulturowego w Nowym wspaniałym świecie zostały oddane dwie nowe mechaniki: dzieła kulturowe oraz archeologia. Dzieła kulturowe mogą być tworzone przez wielkich malarzy lub muzyków i przedstawiane w odpowiednich budynkach wybudowanych w mieście. Archeolodzy mogą szukać antyków na mapie, które mogą zostać przekazane do muzeum[7].

Antyki można znaleźć głównie w miejscach, w których w przeszłości gry odbywała się bitwa lub istniała jakaś cywilizacja lub miasto.

Inne zmiany | edytuj kod

Odbiór gry | edytuj kod

Civilization V: Nowy wspaniały świat zostało bardzo pozytywnie przyjęte. Na portalu IGN dodatek otrzymał 9,4/10[8], a na Gry-Online 9/10[9]. W serwisie Metacritic Nowy wspaniały świat posiada ocenę 85% na podstawie 55 recenzji[10].

Przypisy | edytuj kod

  1. a b c d e f g h i j Sid Meier's Civilization V: Nowy Wspaniały Świat (PC) (pol.). Gry-Online. [dostęp 2015-08-08].
  2. Civilization V: Brave New World on Steam (pol.). Steam. [dostęp 2015-08-08].
  3. Nowe cywilizacje i ulepszony system handlu w Civilization 5: Brave New World (pol.). Eurogamer. [dostęp 2015-08-08].
  4. Ideologie (wstęp) – Poradnik do gry Sid Meier's Civilization V: Nowy Wspaniały Świat (pol.). Gry-Online. [dostęp 2015-08-08].
  5. Szlaki handlowe (informacje podstawowe) – Poradnik do gry Sid Meier's Civilization V: Nowy Wspaniały Świat (pol.). Gry-Online. [dostęp 2015-08-08].
  6. Dyplomacja – Poradnik do gry Sid Meier's Civilization V: Nowy Wspaniały Świat (pol.). Gry-Online. [dostęp 2015-08-08].
  7. Kulturowe zwycięstwo w Civilization V: Brave New World – Zapowiedź (pol.). Eurogamer. [dostęp 2015-08-08].
  8. Civilization V: Brave New World review (ang.). IGN. [dostęp 2015-08-08].
  9. Recenzja Sid Meier's Civilization V: Nowy Wspaniały Świat (pol.). Gry-Online. [dostęp 2015-08-08].
  10. Sid Meier's Civilization V: Brave New World (ang.). Metacritic. [dostęp 2015-08-08].
Na podstawie artykułu: "Civilization V: Nowy wspaniały świat" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy