Clamp


Clamp w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania Clamp na Anime Expo 2006. Od lewej: Satsuki Igarashi, Nanase Ohkawa, Tsubaki Nekoi, Mokona. Zdjęcie zrobione przez John (Phoenix) Brown

Clampjapońska grupa twórczyń mangi, która została założona w latach 80. Wiele ich mang doczekało się realizacji anime. Na całym świecie zostało sprzedanych prawie 100 milionów egzemplarzy mang Clampu.

Grupa Clamp oryginalnie powstała w 1987 jako jedenastoosobowa grupa dōjinshi. Początkowo do zespołu, wliczając w to panie stanowiące grupę do dzisiaj, należeli Tamayo Akiyama, Soushi Hishika, O-Kyon, Kazue Nakamori, Sei Nanao, Shinya Ohmi i Leeza Sei. W 1989 r. liczba osób zmniejszyła się z jedenastu do siedmiu. W 1993 r. grupę opuścili Tamayo Akiyama, Sei Nanao i Leeza Sei pozostawiając cztery osoby w składzie niezmienionym do dziś. Liderką grupy jest Nanase Ohkawa, która zajmuje się adaptacją mang oraz nakreśla scenariusz oraz fabułę do wszystkich prac. Rola pozostałej trójki: Mokona (もこな Mokona), Tsubaki Nekoi (猫井 椿 Nekoi Tsubaki) i Satsuki Igarashi (いがらし 寒月 Igarashi Satsuki) w zależności od produkcji zmienia się.

Spis treści

Obecni członkowie grupy | edytuj kod

Nanase Ōkawa | edytuj kod

Nanase Ōkawa (jap. 大川七瀬 Ōkawa Nanase). W 2006 razem z pozostałą trójką artystek zmieniła ona imię na Ageha Ōkawa (jap. 大川緋芭 Ōkawa Ageha), później jednak z powrotem wróciła do swojego imienia.

  • Urodzona: 2 maja 1967 w Osace

Ohkawa jest przywódczynią grupy i scenarzystką. Prowadzi negocjacje z redaktorami i czasami pisze scenariusz do animowanej wersji ich mangi.

Mokona | edytuj kod

Mokona (jap. もこな Mokona), wcześniej Mokona Apapa (jap. もこなあぱぱ Mokona Apapa)

  • Urodzona: 16 czerwca 1968 w Kioto

Mokona jest główną rysowniczką większości historii i parę razy była też zastępczynią podczas projektowania. Jej styl rysowania jest znakiem rozpoznawczym studia. Jest dawczynią imienia dla stworzonka Mokony, które pierwszy raz pojawia się w mandze Magic Knight Rayearth a potem także w Tsubasa Reservoir Chronicle i ×××HOLiC.

Tsubaki Nekoi | edytuj kod

Tsubaki Nekoi (jap. 猫井 椿 Nekoi Tsubaki), wcześniej Mick Nekoi (jap. 猫井みっく Nekoi Mikku)

  • Urodzona: 21 stycznia 1969 w Kioto

Nekoi jest najczęściej asystentką Mokony, ale jest także główną rysowniczką dla paru serii (Watashi no Suki na Hito, Wish, Suki. Dakara Suki, Legal Drug). Jej rolą jest rysowanie postaci Super Deformed (SD) oraz maskotek. Wykonuje projekty postaci na zmianę z Mokoną.

Satsuki Igarashi | edytuj kod

Satsuki Igarashi (jap. いがらし寒月 Igarashi Satsuki), wcześniej Satsuki Igarashi (jap. 五十嵐さつき Igarashi Satsuki)

  • Urodzona: 9 lutego 1969 w Kioto

Satsuki jest asystentką Mokony i Nekoi w ich pracach, oraz jest asystentką Nanase przy pisaniu wątków pobocznych. Ma swój kącik w comiesięcznym magazynie Kadokawa Newtype.

Zmiana imion | edytuj kod

Ich imiona są całkiem nowe: w 2006 r., jako część obchodów 20. rocznicy istnienia Clamp, członkinie zmieniły swoje imiona na Ageha Ohkawa, Mokona, Tsubaki Nekoi i Satsuki Igarashi (wymawiane tak samo, ale inaczej zapisane). W sierpniowym wydaniu Newtype USA z 2006 r., magazynu specjalizującego się w przekazywaniu wieści ze świata mangi i anime, zostało napisane, że panie po prostu chciały wypróbować nowe imiona. Późniejszy wywiad z Ohkawą[1] zdradził, że z początku Mokona chciała porzucić swoje imię, ponieważ jak dla niej brzmiało zbyt niedojrzale, podczas gdy Nekoi nie lubiła ludzi komentujących, że jej imię jest takie samo jak Micka Jaggera. Ohkawa i Igarashi poszły za pomysłem Nekoi i Mokony, i także zmieniły swoje imiona.

Prace grupy Clamp | edytuj kod

Prace wstrzymane i aktualnie realizowane | edytuj kod

Skończone prace | edytuj kod

Krótkie prace | edytuj kod

Oto krótkie prace, które są publikowane tylko w miesięcznych magazynach i nigdy nie zostały wydane w formie mangi.

Wspólne prace | edytuj kod

Clamp w Polsce | edytuj kod

Mangi | edytuj kod

Artbook | edytuj kod

Przypisy | edytuj kod

  1. Interview with Ageha Ohkawa and Mitsuhisa Ishikawa - Anime News Network, www.animenewsnetwork.com [dostęp 2017-11-22]  (ang.).
  2. xxxHOLiC Rei Manga to Continue in 4 Weeks (ang.). Anime News Network, 2016-05-30. [dostęp 2021-01-17].
  3. CLAMP to Launch New Tsubasa Manga Series in August (ang.). Anime News Network, 2014-06-16. [dostęp 2021-01-17].
  4. CLAMP's Tsubasa: WoRLD CHRoNiCLE Manga Approaches Climax (ang.). Anime News Network, 2016-01-19. [dostęp 2021-01-17].
  5. CLAMP's HiGH&LOW Manga Gets Title, March 22 Debut (ang.). Anime News Network, 2017-03-13. [dostęp 2021-01-17].
  6. CLAMP's HiGH&LOW Manga Ends on August 9 (ang.). Anime News Network, 2017-08-05. [dostęp 2021-01-17].

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Kontrola autorytatywna (osoba):Kontrola autorytatywna (Nanase Ohkawa)[e]:Kontrola autorytatywna (Satsuki Igarashi)[e]:Kontrola autorytatywna (Tsubaki Nekoi)[e]:Kontrola autorytatywna (Mokona)[e]:
Na podstawie artykułu: "Clamp" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy