Claude Choules


Claude Choules w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Claude Stanley Choules (ur. 3 marca 1901 w Pershore, zm. 5 maja 2011 w Perth) – brytyjski marynarz, weteran I wojny światowej.

W momencie poprzedzającym śmierć był jednym z dwóch ostatnich żyjących weteranów I wojny światowej obok Florence Green, ostatnim weteranem czynnie uczestniczącym w walkach, ostatnim żyjącym świadkiem wojskowym samozatopienia floty niemieckiej w Scapa Flow. Był ostatnim weteranem obu wojen światowych, a także ostatnim marynarzem pierwszej wojny światowej. Był także ostatnim żyjącym mężczyzną weteranem I wojny światowej i ostatnim weteranem mieszkającym w Australii[1][2]. W chwili śmierci był też trzecim najstarszym zweryfikowanym weteranem wojny na świecie oraz najstarszym żyjącym człowiekiem mieszkającym w Australii i jednym z 7 najstarszych mężczyzn na świecie. Po śmierci Stanley Lucasa 21 czerwca 2010 był najstarszym, mężczyzną urodzonym w Wielkiej Brytanii[3][4].

W 1917 roku wstąpił do brytyjskiej marynarki wojennej i podczas ostatnich miesięcy I wojny światowej służył na pancerniku HMS „Revenge”. Później wyemigrował do Australii i przez ponad 40 lat pełnił służbę w marynarce wojennej tego kraju.

W wieku 108 lat wydał autobiografię. Zmarł w domu opieki.

Przypisy | edytuj kod

  1. Claude, 108 ... last of the WW1 heroes
  2. Agence France-Presse: Claude Choules says WWI was 'boring'. The Australian, 27 lipca 2009. [dostęp 2009-08-02]. Cytat: "Mr Choules was informed by his 80-year-old daughter Anne Pow over the weekend that the death of 111-year-old Harry Patch, Britain's last soldier who fought in the Great War's infamous trenches, had made him the country's sole survivor."
  3. Australia's last WWI veteran dies ABC News
  4. Oldest In Britain

Bibliografia | edytuj kod

Kontrola autorytatywna (osoba):
Na podstawie artykułu: "Claude Choules" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy