Club Guaraní


Club Guaraní w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Club Guaraníparagwajski klub piłkarski z siedzibą w sąsiedztwie Dos Bocas w zespole miejskim Asunción, założonym w roku 1903.

Spis treści

Historia | edytuj kod

Club Guaraní jest drugim najstarszym klubem piłkarskim w Paragwaju. Założony został w roku 1903 pod nazwą "Football Club Guarani", a pierwszym prezydentem był Juan Patri. Nazwa klubu wywodzi się od plemienia Guaraní, którego kultura i historia stanowi istotę Paragwaju. Kolory klubu, czarne i żółte, zaproponowane zostały przez braci Melina (którzy należeli do grupy założycieli klubu). Inspiracją dla wyboru takich barw były kolory używane przez urugwajski Peñarol, gdzie bracia Melina grali przez kilka lat. Wspomniane barwy używane były również przez angielskiego kapra Francisa Drake'a, na jego herbie i tarczy, co było drugim powodem do użycia takich barw.

Guaraní jest w Paragwaju klubem o wielkich tradycjach, mającym na swym koncie 9 tytułów mistrza kraju. Złotą erą klubu były lata 60. XX wieku, kiedy to klub posiadał znakomitą drużynę, zdobył trzy tytuły mistrzowskie oraz dotarł aż do półfinału Copa Libertadores w roku 1966.

Wraz z klubem Olimpia Guaraní rozgrywa "clásico añejo", najstarsze derby w Paragwaju, gdyż oba zespoły są najstarszymi klubami w kraju. Oba kluby są jedynymi, które od początku grają w pierwszej lidze i nie zaznały jeszcze goryczy spadku do drugiej ligi.

Trenerzy | edytuj kod

Osiągnięcia | edytuj kod

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Zobacz też | edytuj kod

Liga paragwajska – sezon 2021

Na podstawie artykułu: "Club Guaraní" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy