Club Sportif Sfaxien


Club Sportif Sfaxien w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Club Sportif Sfaxien (arab. النادي الرياضي الصفاقسي, an-Nādī ar-Riyāḍī aṣ-Ṣafāqusī) – tunezyjski klub piłkarski, grający obecnie w pierwszej lidze, mający siedzibę w mieście Safakis, leżącym nad Morzem Śródziemnym.

Spis treści

Historia | edytuj kod

Klub został założony w 1928 roku jako Club Tunisien i nowej drużynie nadano zielono-czerwone barwy. W 1947 roku awansował do pierwszej ligi tunezyjskiej. W 1950 roku utworzono pierwszą sekcję kibiców, a jej założycielem był Béchir Fendri. W 1962 roku doszło do zmiany nazwy klubu na Club Sportif Sfaxien, która obowiązuje do dziś oraz zmieniono barwy klubu na biało-czarne.

Pierwszy raz mistrzem Tunezji Sfaxien został w 1969 roku. W 1978 roku klub obchodził 50-lecie istnienia i wtedy też wywalczył mistrzostwo kraju, swoje trzecie w historii. Duży w tym udział mieli ówcześni reprezentanci Tunezji Hamadi Agrebi, Mohamed Ali Akid i Mokhtar Dhouieb.

W listopadzie 1998 roku Sfaxien zdobył Puchar CAF wygrywając w finale 3:0 i 1:0 z senegalskim Jeanne D’Arc Dakar. W 2006 roku dotarł do finału Afrykańskiej Ligi Mistrzów – 1:1 i 0:1 z egipskim Al-Ahly Kair. W 2007 roku awansował do finału Pucharu Konfederacji CAF i wygrał go dzięki dwóm zwycięstwom (4:2 i 1:0) nad sudańskim Al-Merrikh.

Sukcesy | edytuj kod

Skład na sezon 2015/2016 | edytuj kod

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Na podstawie artykułu: "Club Sportif Sfaxien" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy