Clube Náutico Capibaribe


Clube Náutico Capibaribe w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Clube Náutico Capibaribebrazylijski klub piłkarski z siedzibą w mieście Recife w stanie Pernambuco.

Náutico jest jedynym piłkarskim klubem w stanie Pernambuco, który wygrał mistrzostwo stanu 6 razy z rzędu (od 1963 do 1968).

Spis treści

Osiągnięcia | edytuj kod

Historia | edytuj kod

Pod koniec XIX wieku w Recife w szybkim tempie wzrastała popularność wioślarstwa. Objawiało się to coraz większą liczbą zawodów, które odbywały się wzdłuż rzeki Capibaribe. Jedna z grup wioślarskich, na której czele stał João Victor da Cruz Alfarra, zorganizowała wyścig łodzi by zabawić generała Artura Costę i jego żołnierzy, którzy walczyli w niedawno zakończonej wojnie z osadnikami Canudos. Wspomniany wyścig miał miejsce 21 listopada 1897. W rok po tych zawodach sformowano kolejną grupę wioślarską, złożoną z pracowników domu towarowego położonego przy ulicach Duque de Caxias i Rangel. Grupa ta utworzyła klub nazwany Clube dos Pimpões. Zachęciło to tę grupę, która zorganizowała zawody rok wcześniej, by w 1898 zmierzyć się kilka razy w Casa dos Banhos z Club dos Pimpões.

Dnia 7 kwietnia 1901 obie rywalizujące ze sobą grupy wioślarskie połączyły się i założyły klub Clube Náutico Capibaribe.

Sekcja piłki nożnej w klubie Náutico rozpoczęła swą działalność dopiero w roku 1905. Pierwsza drużyna piłkarska klubu składała się z samych Anglików. Náutico był znany jako „klub dla bogatych”, dlatego w początkach swego istnienia nie dopuszczano czarnoskórych mieszkańców Brazylii do gry w barwach klubu. W roku 1934 klub sięgnął po pierwsze mistrzostwo stanu Pernambuco (Campeonato Pernambucano). Wicemistrzostwo drugiej ligi w 1988 dało awans do ligi pierwszej. Po kilku latach gry w pierwszej lidze klub spadł w 1994 roku do ligi drugiej.

Dnia 26 listopada 2005 Náutico było bardzo blisko powrotu do Campeonato Brasileiro Série A. Grając przeciwko Grêmio Porto Alegre u siebie, w Recife, musieli wygrać by zapewnić sobie awans. Pomimo przyznanych dwóch rzutów karnych i gry przy znacznej przewadze liczebnej (sędzia wyrzucił z boiska 4 graczy drużyny przeciwnej przy jednej tylko czerwonej kartce dla gospodarzy) Náutico nie tylko nie strzelił bramki, ale jedną stracił i przegrał 0:1, grzebiąc swe szanse na awans do najwyższej ligi.

W 2006 r. Náutico chodził i wspinał się do Série A po zwycięstwie nad Ituano przez 2:0.

W 2007, po ponad 20 rund w strefie spadkowej, może pozostać w Série Adzięki czemu jeden z najlepszych kampanii w ramach drugiego etapu konkursu.

W 2008 po raz kolejny pozostaje w Série A po remisie z Santos FC w 0:0 w Vila Belmiro.

Dnia 2009 r. zdegradowany do Serie B, gdzie jest tam aż do 2011 roku, gdy wygrał mistrzostwa po raz drugi i powrócił do Série A.

Znani piłkarze w historii klubu | edytuj kod

Najlepsi strzelcy klubu | edytuj kod

Najlepsi strzelcy w Campeonato Pernambucano | edytuj kod

Najlepsi strzelcy w Serie B 2006 | edytuj kod

Stadion | edytuj kod

Stadionem klubu Náutico jest Estádio dos Aflitos, oddany do użytku e roku 1939, mogący pomieścić 30000 widzów.

Aktualny skład 2012 | edytuj kod

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Na podstawie artykułu: "Clube Náutico Capibaribe" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy