Cmentarz żydowski w Mrągowie


Na mapach: 53°52′08″N 21°17′56″E/53,868889 21,298889

Cmentarz żydowski w Mrągowie w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Cmentarz żydowski w Mrągowiekirkut mieścił się przy ul. Brzozowej 2, na wschód od istniejącej do dziś nekropolii katolickiej.

Spis treści

Historia | edytuj kod

Początkowo mrągowscy Żydzi grzebani byli na cmentarzach w Młynowie i Rynie. Cmentarz powstał w 1859 na gruncie podarowanym gminie żydowskiej przez Justynę Timnik u zbiegu Bismarkstrasse (obecnie ul. Brzozowa) i Philosophenweg (obecnie ul. Mrągowiusza)[1]. Po dojsciu nazistów do władzy nekropolia została przez nich zdewastowana (prawdopodobnie w 1936 lub 1938), a nagrobki najbogatszych mieszczan wysadzone w powietrze. Dalsze zniszczenia miały miejsce podczas II wojny światowej, mimo tego cmentarz dotrwał do 1946. W 1947 zgodnie z decyzją starosty mrągowskiego Czesława Krzewińskiego obszar nekropolii został splantowany, a w późniejszych latach na części przylegającej do ulicy Brzozowej wybudowano pawilon mieszczący zakład pralniczy. Na całym obszarze znajduje się rozległy parking.

Stan obecny | edytuj kod

Na terenie cmentarza nie zachowała się żadna macewa, jedyną pozostałością po nekropolii jest skarpa oraz drzewa dawniej wyznaczające granice pół grzebalnych. Prawdopodobnie z ocalałych macew wybudowano schody na terenie dawnego cmentarza ewangelickiego. W 2009 ogłoszono konkurs na pomnik upamiętniający mragowskich Żydów i informujący o dawnym cmentarzu, jednak do 2015 nie poczyniono żadnych kroków w celu realizacji tych zamierzeń.

Przypisy | edytuj kod

  1. Plan miasta Mrągowa, IT Mrągowo

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Na podstawie artykułu: "Cmentarz żydowski w Mrągowie" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy