Cmentarz Komunalny w Mrągowie


Na mapach: 53°53′30″N 21°17′10″E/53,891667 21,286111

Cmentarz Komunalny w Mrągowie w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Cmentarz Komunalny w Mrągowie – cmentarz położony w Mrągowie przy ulicy Tadeusza Młodkowskiego w północnej części miasta na granicy z Polską Wsią.

Spis treści

Historia | edytuj kod

Już w latach 70-tych XX wieku na Cmentarzu Komunalnym przy ulicy Brzozowej zaczęły się wyczerpywać wolne miejsca pochówków. Dodatkowo od 1986 cmentarz znalazł się w rejestrze zabytków, co utrudniało dokonywania pochówków w miejscach po splantowanych grobach. Sytuację pogarszał fakt, że był to jedyny czynny cmentarz na terenie miasta. Na miejsce nowej nekropolii wybrano teren oddalony od Starego Miasta o ponad 3 kilometry, przygotowania rozpoczęto w II połowie 1979. Cmentarz przekazano do użytkowania 31 października 1981, w tym samym dniu oficjalnie zamknięto cmentarz przy ulicy Brzozowej dla nowych pochówków, nie licząc dochowań do już istniejących grobów. Cmentarz przy ulicy Młodkowskiego kilka razy powiększano, po raz ostatni w 2010. Obecnie zajmuje obszar 5,758 ha, spoczywa na nim prawie 7000 osób. Połowa nekropolii znajduje się w granicach miasta Mrągowa, pozostała część zajmuje grunty Polskiej Wsi.

Dojazd | edytuj kod

Dojazd do Cmentarza Komunalnego zapewniają wybrane kursy linii autobusowych nr. 2 i 3 Zakładu Komunikacji Miejskiej w Mrągowie.

Pochowani | edytuj kod

Przypisy | edytuj kod

  1. Utrzymanie i zarządzanie cmentarzami komunalnymi położonymi na terenie miasta Mrągowo, Materiały przetargowe Urzędu Miasta
  2. Dane Urzędu Miasta Mrągowa na 1 lipca 2015, Referat Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej
  3. Ostatnie pożegnanie śp. Emila Morgiewicza, MON 4 listopada 2017

Bibliografia | edytuj kod

Na podstawie artykułu: "Cmentarz Komunalny w Mrągowie" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy