Cmentarz Nowodziewiczy


Na mapach: 55°43′29″N 37°33′15″E/55,724722 37,554167

Cmentarz Nowodziewiczy w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Cmentarz Nowodziewiczy (ros. Новодевичье кладбище) – moskiewski cmentarz położony przy monasterze Nowodziewiczym. Miejsce spoczynku wielu zasłużonych Rosjan.

Spis treści

Historia | edytuj kod

Nekropolię otwarto w 1524 roku, tuż obok muru wybudowanego właśnie monasteru, od którego cmentarz zaczerpnął swą nazwę. Chowano tam głównie kościelnych dygnitarzy, szanowane rodziny i szlachetnie urodzonych, a także, od XIX wieku inteligencję i kupców. W 1898 roku otwarto nową część cmentarza. Przez kolejne sześć lat teren obudowano murem, zaprojektowanym przez architekta Iwana Pawłowicza Maszkowa. Od 1932 roku cmentarz stał się miejscem pochówku ludzi sławnych, wybitnych i zasłużonych dla Związku Radzieckiego, a następnie dla Federacji Rosyjskiej. Chowano tu także ludzi, którzy z pewnych względów nie mogli spocząć pod murami Kremla lub w grobowcach. Jednym z nich był dyrektor moskiewskiego teatru, sprzeciwiający się decyzji bolszewików dotyczącej zburzenia soboru Chrystusa Zbawiciela, któremu ze względu na zasługi nie można było odmówić pochówku z honorami. Dziś spoczywają tam również żołnierze polegli podczas radzieckiej interwencji w Afganistanie oraz pierwszej i drugiej wojny w Czeczenii.

Pochowani | edytuj kod

 Z tym tematem związana jest kategoria: Pochowani na Cmentarzu Nowodziewiczym w Moskwie. Zimowy widok jednej z alei cmentarza

Obecnie na cmentarzu pochowanych jest ponad 27 000 osób, w tym między innymi:

Galeria | edytuj kod

Zobacz też | edytuj kod

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Kontrola autorytatywna (cmentarz):
Na podstawie artykułu: "Cmentarz Nowodziewiczy" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy