Cmentarz prawosławny w Babicach (stary)


Na mapach: 50°21′16″N 22°54′39″E/50,354444 22,910833

Cmentarz prawosławny w Babicach (stary) w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Cmentarz prawosławny w Babicachnekropolia w Babicach, należąca początkowo do miejscowej parafii unickiej, następnie prawosławnej.

Historia i opis | edytuj kod

Cmentarz został założony ok. 1825 na potrzeby unickiej cerkwi w Babicach jako druga nekropolia we wsi, obok działającej przy świątyni. Został przemianowany na prawosławny w 1842, gdy wyznanie zmieniła cała parafia. W tym samym roku zbudowano na nim drewnianą kaplicę. Piętnaście lat później został znacząco powiększony z powodu potrzeby pochówku licznych ofiar epidemii, która dotknęła Babice. Cmentarz był czynny do I wojny światowej, przez ostatnie trzy lata równolegle z nową nekropolią prawosławną[1].

Nekropolia zajmuje teren wydłużonego prostokąta o powierzchni 0,4 ha. Nie ma podziału na kwatery, rów oddziela jedynie część najstarszą od przyłączonej w 1857. Cały teren cmentarza porośnięty jest przez robinie, wiązy, klony, jesiony i graby. Z wzniesionego w 1891 ogrodzenia pozostały jedynie słupy. Zachowało się fragmenty kilkunastu rozbitych i przewróconych pomników nagrobnych z inskrypcjami cerkiewnosłowiańskimi; niektóre to fragmenty krzyży lub płyt z trójkątnymi tympanonami[1].

Przypisy | edytuj kod

  1. a b D. Kawałko, Cmentarze..., ss. 166–167.

Bibliografia | edytuj kod

  • D. Kawałko, Cmentarze województwa zamojskiego, Państwowa Służba Ochrony Zabytków, Zamość 1994.
Na podstawie artykułu: "Cmentarz prawosławny w Babicach (stary)" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy