Cmentarz rzymskokatolicki w Zamchu w encyklopedii
Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwaniaCmentarz rzymskokatolicki w Zamchu – nekropolia rzymskokatolicka w Zamchu, utworzona na potrzeby miejscowej ludności katolickiej w 1919 r., użytkowana do dzisiaj.
Historia i opis | edytuj kod
Cmentarz założono w 1919 r. na terenie pocerkiewnym obok istniejących wcześniej cmentarzy: unickiego i prawosławnego[1]. Z powodu nieuregulowanej sytuacji prawnej gruntów[1] miejscową parafię katolicką erygowano dopiero w 1928 r.[1]. W latach 50. cmentarz powiększono o część północno-zachodnią. Nekropolia jest wciąż czynna[1].
Na początku lat 90. na jego terenie znajdowało się ok. 20 kamiennych nagrobków sprzed 1945 r. Przede wszystkim krzyże łacińskie na wysokich postumentach bezpośrednio w ziemi i przy stellach, dekorowane płaskorzeźbami, spływami wolutowymi, płycinami ujętymi w pilastry i ornamentami roślinnymi[1]. Występują również ludowe nagrobki o charakterze ludowym, malowane pobiałą[1].
Wyróżniają się: wspólna mogiła dwóch mieszkańców zamordowanych przez nazistów 28 marca 1942 r.[1], mogiła żołnierzy oddziału Batalionów Chłopskich poległych pod Osuchami w trakcie akcji Sturmwind II[1]. Wśród nich jest dowódca oddziału plut. Antoni Wróbel[1].
Na terenie cmentarza rosną brzozy, świerki, jesiony, robinie i lipy. Najstarsze lipy liczą ok. 90 lat i znajdują się wzdłuż wschodniej kwatery[1].
Przypisy | edytuj kod
Bibliografia | edytuj kod
- Kawałko D., Cmentarze województwa zamojskiego, Państwowa Służba Ochrony Zabytków, Zamość 1994.
OryginałEdytujHistoria i autorzy
