Cmentarz staroobrzędowców na Kamionku


Na mapach: 52°14′46″N 21°03′58″E/52,246111 21,066111

Cmentarz staroobrzędowców na Kamionku w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Cmentarz staroobrzędowców na Kamionku – historyczny cmentarz na warszawskim Kamionku, który istniał w latach 1831–1961 przy ul. Grochowskiej.

Spis treści

Historia | edytuj kod

Cmentarz powstał w czasie powstania listopadowego. Pierwotnie na jego terenie znajdowały się mogiły rosyjskich kirasjerów, którzy polegli w bitwie o Olszynkę Grochowską. Następnie do drugiej połowy XIX wieku pochówki na tej nekropolii nie odbywały się. Dopiero w latach 80. XIX wieku cmentarz stał się miejscem pochówków rosyjskich rodzin kupieckich osiadłych w Warszawie, które należały do wspólnot religijnych staroobrzędowców.

W latach 20. XX wieku w związku z przepełnieniem cmentarza jak i częstszymi pochówkami staroobrzędowców (bezpopowców) na cmentarzu prawosławnym na Woli nekropolia na Kamionku pozostała nieużytkowana. Cmentarz szczęśliwie przetrwał okres II wojny światowej. Dopiero w 1961 podjęto decyzję o jego zamknięciu i ostatecznej likwidacji. W 1970 dokonano rozbiórki parkanu i ostatnich grobowców. Jednak część nagrobków, głównie tych w kształcie charakterystycznych trumien, przeniesiono na Prawosławny Cmentarz Wolski, gdzie znajdują się do dnia dzisiejszego[1][2].

Obecnie na miejscu cmentarza staroobrzędowców znajduje się skwer przy ul. Grochowskiej 307[3]. W 2017 na jego terenie ustawiono tablicę informacyjną z historycznym zdjęciem przybliżającą dzieje nekropolii. Tablicę ufundowano z budżetu partycypacyjnego w ramach projektu obywatelskiego zgłoszonego i wybranego przez mieszkańców Pragi. Jego celem było nie tylko zachowanie pamięci o cmentarzu, ale też ocalenie tego skrawka zieleni przed zabudową deweloperską.

Zobacz też | edytuj kod

Przypisy | edytuj kod

  1. Cmentarz starowierców na Kamionku (pol.). twojapraga.pl-portal informacyjny warszawskiej Pragi. [dostęp 2015-10-17].
  2. Cmentarz którego nie ma (pol.). Warszawawpigulce.pl, 10.02.2015. [dostęp 2015-10-17].
  3. Cmentarz staroobrzędowców (raskolników) (pol.). Cmentarium. [dostęp 2010-12-28].

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Na podstawie artykułu: "Cmentarz staroobrzędowców na Kamionku" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy