Coil


Coil w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Coil – eksperymentalny projekt muzyczny utworzony w 1982 roku przez Johna Balance'a (później występującego jako "Jhonn Balance") i jego partnera Petera 'Sleazy' Christophersona. Duet współpracował na długo przed tym, nim Balance wybrał dla niego nazwę Coil – odwołującą się do wszechobecności kształtu spirali w naturze.

Pierwszym oficjalnym wydawnictwem Coila była EP z 1984 roku, zatytułowana How to Destroy Angels. Następne albumy – Scatology, Horse Rotorvator i Love's Secret Domain nie były sukcesami komercyjnymi, ale zwróciły uwagę krytyki na grupę i wywarły znaczący wpływ na scenę industrialną i tworzącą się scenę acid house'ową.

W 1988 roku grupa zaczęła pracować nad ścieżkami dźwiękowymi do kilku filmów i jeszcze bardziej eksperymentalną muzyką, ostatecznie wydaną pod pseudonimami. W 1999 roku, po szesnastu latach działalności, Coil dał pierwsze koncerty, do 2004 roku odbywając kilka mini-tras koncertowych.

Tragiczna śmierć Johna Balance'a 13 listopada 2004 roku była powodem zakończenia działalności Coila.

Spis treści

Tribute albumy | edytuj kod

W 2009 roku ukazał się album-hołd pod szyldem This Immortal Coil. Tacy artyści jak m.in. Matt Elliott, Yann Tiersen czy Bonnie 'Prince' Billy przedstawili własne interpretacje wybranych utworów Coil[1].

Dyskografia | edytuj kod

 Osobny artykuł: Dyskografia Coil.

Albumy | edytuj kod

Przypisy | edytuj kod

  1. This Immortal Coil - The Dark Age of Love - Recenzja - Uwolnijmuzyke.pl

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Kontrola autorytatywna (zespół muzyczny):
Na podstawie artykułu: "Coil" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy