Collegium Śniadeckiego Uniwersytetu Jagiellońskiego


Na mapach: 50°03′49,2″N 19°57′21,4″E/50,063667 19,955944

Collegium Śniadeckiego Uniwersytetu Jagiellońskiego w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania Widok od strony ulicy Collegium Śniadeckiego od strony ogrodu botanicznego

Collegium Śniadeckiego – budynek Uniwersytetu Jagiellońskiego znajdujący się przy ulicy Kopernika 27 w Krakowie.

Kolegium wzięło swą nazwę od nazwiska matematyka i astronoma, Jana Śniadeckiego, który działał na UJ w okresie wielkiej reformy Kołłątaja. Budynek ma długą historię. Już w XVI w. istniał w tym miejscu renesansowy, kwaterowy ogród, na terenie którego około 1600 r. wybudowano pałac. W późniejszym okresie przeszedł na własność książąt Czartoryskich, którzy stworzyli tu swą podmiejską rezydencję (villa suburbana). W 1752 r. odsprzedali ją jezuitom, którzy dokonali przebudowy na potrzeby swego kolegium. Po kasacie zakonu pałac wraz z ogrodem przeszedł na własność Akademii Krakowskiej, która przebudowała pałac w latach 1788-1792. Zorganizowano tutaj z inspiracji Śniadeckiego obserwatorium astronomiczne, a wokół obiektu stworzono w 1783 r. ogród botaniczny, gdzie działał ówczesny chemik i botanik Jan Jaśkiewicz. Budynek znajduje się w pobliżu szpitali uniwersyteckich przy ul. Kopernika. W latach 60. XX w. obserwatorium astronomiczne przeniesiono do fortu "Śmierdząca Skała". Obecnie w kolegium znajdują się Instytut Botaniki UJ, Muzeum Ogrodu Botanicznego, a także pomieszczenia Centrum Kopernika Badań Interdyscyplinarnych.

Przypisy | edytuj kod

  1. Narodowy Instytut Dziedzictwa: Rejestr zabytków nieruchomych – województwo małopolskie. 2018-09-30. [dostęp 2016-05-25].
Na podstawie artykułu: "Collegium Śniadeckiego Uniwersytetu Jagiellońskiego" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy