Collegium Heliodori Święcicki w Poznaniu


Na mapach: 52°24′22,75″N 16°54′19,04″E/52,406319 16,905289

Collegium Heliodori Święcicki w Poznaniu w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Collegium Heliodori Święcicki w Poznaniu (do 25 czerwca 2018 Collegium Chemicum[2]) – gmach w stylu neorenesansowym znajdujący się przy ul. Grunwaldzkiej na Grunwaldzie (Osiedle Św. Łazarz) w Poznaniu, służący obecnie Uniwersytetowi im. Adama Mickiewicza i Uniwersytetowi Medycznemu im. Karola Marcinkowskiego. Collegium upamiętnia Heliodora Święcickiego, założyciela i pierwszego rektora Uniwersytetu Poznańskiego.

Historia | edytuj kod

Kamień węgielny pod gmach zaprojektowany przez Edwarda Madurowicza i Rogera Sławskiego położono w 1920. Miał on służyć jako siedziba Politechniki Poznańskiej, jednak sprzeciw ministerstwa sprawił, że prace wstrzymano. Budynek ukończono w 1929 jako Pałac Rządowy, jeden z pawilonów ekspozycyjnych Powszechnej Wystawy Krajowej. Po zakończeniu imprezy gmach przekazano Uniwersytetowi Poznańskiemu.

Forma gmachu (m.in. attyki i alkierze) stanowiły, według Szymona Piotra Kubiaka, realizację krakowskiej odmiany stylu odrodzenia, który to wariant był jedną z propozycji do dyskutowanego podówczas polskiego stylu narodowego. W Poznaniu rozwiązania takie raczej się nie przyjęły[3].

25 czerwca 2018 senat uniwersytetu zmienił tradycyjną nazwę budynku Collegium Chemicum na Collegium Heliodori Święcicki[2] (nazwa Collegium Chemicum przypisana została budynkowi w kampusie Morasko).

Przypisy | edytuj kod

  1. Narodowy Instytut Dziedzictwa: Rejestr zabytków nieruchomych – województwo wielkopolskie. 2019-12-31. s. 166. [dostęp 2018-09-21].
  2. a b UAM ma dwa "nowe" budynki
  3. Atlas architektury Poznania

Bibliografia | edytuj kod

Na podstawie artykułu: "Collegium Heliodori Święcicki w Poznaniu" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy