Collegium Iuridicum Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II


Collegium Iuridicum Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania Gmach Collegium Iuridicum KUL (widok obecny)

Collegium Iuridicum Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II – budynek znajdujący się w Lublinie przy ul. Spokojnej 1 należący do Wydziału Prawa, Prawa Kanonicznego i Administracji KUL, pozyskany od Akademii Medycznej, pierwotnie siedziba tzw. „Szkoły Lubelskiej”.

Spis treści

Historia gmachu | edytuj kod

W 1906 powołano w Lublinie do życia „Szkołę Lubelską”. Placówka wynajmowała różne budynki, by móc normalnie funkcjonować. Wreszcie podjęto decyzję o budowie własnego gmachu i w 1910 rozpoczęła się budowa zakończona już w 1911. Tak szybki postęp prac był możliwy dzięki ofiarności darczyńców (byli wśród nich m.in. Stanisław Wessel, Karolina Grabowska, Alojzy Kuczyński, Teofil Ciświcki, Kasa Przemysłowców Lubelskich, cukrownia Poturzyn)[1].

Ulica, przy której mieści się gmach, pierwotnie nosiła nazwę Powiatowa 11, następnie Bronisława Pierackiego 11, obecnie Spokojna 1[2].

W okresie II wojny światowej w gmachu mieścił się sztab akcji „Reinhardt” mającej na celu wymordowanie ludności żydowskiej w Generalnym Gubernatorstwie[3].

„Szkoła Lubelska” mieściła się we własnym gmachu do likwidacji w 1948. Następnie budynek użytkowała Akademia Medyczna. Obecnie należy do KUL.

Przypisy | edytuj kod

  1. W. Godziszewski, K. Juszczakowski, Historja zakładu (1906-1936), [w:] Prywatne Męskie Gimnazjum imienia Stefana Batorego („Szkoła Lubelska”) w XXX-lecie 1906-1936, Lublin 1936, s. 8-9
  2. Historia "Szkoły Lubelskiej" na stronie Teatru NN.
  3. „Akcja Reinhardt” w Lublinie – zagłada Żydów w dystrykcie lubelskim – wprowadzenie do zagadnienia. teatrnn.pl. [dostęp 2015-12-30].

Bibliografia | edytuj kod

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Na podstawie artykułu: "Collegium Iuridicum Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy