Congressional Space Medal of Honor


Congressional Space Medal of Honor w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Congressional Space Medal of Honor (pol. Kongresowy Kosmiczny Medal Honoru) – odznaczenie Stanów Zjednoczonych Ameryki ustanowione w 1969[1], nadawane za wybitne zasługi lub bohaterstwo astronautom Narodowej Agencji Aeronautyki i Przestrzeni Kosmicznej (NASA).

Spis treści

Historia, organizacja i zasady nadawania | edytuj kod

Congressional Space Medal of Honor został ustanowiony przez Kongres Stanów Zjednoczonych 29 września 1969 w celu uhonorowania „każdego astronauty, który podczas pełnienia obowiązków wyróżnił się wybitnymi zasługami i doniosłymi dokonaniami dla dobra narodu i ludzkości”[1]. Może być także nadany pośmiertnie astronautom, którzy zginęli w trakcie wykonywania amerykańskiej misji kosmicznej. Rekomendującym przyznanie medalu jest administrator (dyrektor naczelny) NASA, a w imieniu Kongresu wręcza go prezydent Stanów Zjednoczonych. Pierwsze nadanie medalu odbyło się 1 października 1978.

Medal jest jednoklasowy i znajduje się na pierwszym miejscu w precedencji odznaczeń NASA. Choć należy do kategorii nagród cywilnych, rząd Stanów Zjednoczonych zaliczył go także do grupy odznaczeń wojskowych, żeby – stosownie do swojej rangi – mógł być noszony na mundurze amerykańskich Sił Zbrojnych (w tym wypadku baretkę medalu umieszcza się za baretkami odznaczeń wojskowych).

Insygnia | edytuj kod

Odznaka medalu ma formę dwóch gwiazd umieszczonych jedna w drugiej i nałożonych na zielony wieniec laurowy, nad którym znajduje się złoty orzeł z rozpostartymi skrzydłami. Jest zawieszona na wstążce z dziewięcioma symetrycznymi paskami o pięciu kolorach (żółty, granatowy, niebieski, biały i czerwony). Medal jest zawieszany na szyi osoby odznaczonej, która dodatkowo otrzymuje jego miniaturę na wstążce (noszoną na piersi), miniatury odznaki i gwiazdy (przypinane do klapy marynarki lub żakietu) oraz baretkę.

Odznaczeni | edytuj kod

 Z tym tematem związana jest kategoria: Odznaczeni Congressional Space Medal of Honor.

Przypisy | edytuj kod

  1. a b NASA • Congressional Space Medal of Honor (ang.) [dostęp 2013-10-03]

Bibliografia | edytuj kod

Na podstawie artykułu: "Congressional Space Medal of Honor" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy