Copa Centroamericana


Copa Centroamericana w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii To jest wersja przejrzana, która została oznaczona 18 lip 2020. Na przejrzenie oczekują zmiany w szablonach lub plikach, które są zawarte na tej stronie. Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Copa Centroamericana (ang. Central American Cup) – rozgrywki piłkarskie w Ameryce Północnej organizowane co dwa lata przez UNCAF (hiszp. UNCAF - Unión Centroamericana de Fútbol) dla zrzeszonych reprezentacji krajowych.

Spis treści

Historia | edytuj kod

Zapoczątkowany został w 1991 roku przez UNCAF jako Copa UNCAF (ang. UNCAF Nations Cup). W turnieju uczestniczyły reprezentacje Gwatemali, Hondurasu, Kostaryki, Nikaragui, Panamy i Salwadoru. Rozgrywki zostały rozegrane na stadionach Kostaryki. 4 drużyny najpierw walczyły w rundzie eliminacyjnej, a potem czwórka najlepszych systemem kołowym wyłoniła mistrza. Pierwszy turniej wygrała reprezentacja Kostaryki.

W III edycji dołączyła reprezentacja Belize. 2 drużyny najpierw walczyły w rundzie eliminacyjnej, następnie 6 drużyn podzielono na dwie grupy, a potem czwórka najlepszych systemem pucharowym wyłoniła mistrza. W kolejnych edycjach w fazie końcowej czwórka najlepszych grała systemem kołowym. W 2005 powrócił do poprzedniego systemu rozgrywek, a od 2007 najpierw 7 drużyn podzielono na dwie grupy (w jednej 4, a w drugiej 3), następnie drużyny, które zajęły trzecie miejsca w grupach walczyły o 5 miejsce, a czwórka najlepszych rozgrywały miejsca na podium. W 2011 roku turniej zmienił nazwę na Copa Centroamericana[1].

Cztery najlepsze drużyny turnieju awansują do turnieju finałowego Złotego Pucharu CONCACAF.

Wyniki | edytuj kod

1 Miejsca ustalone w rozgrywkach grupowych. 2 Nie było dogrywki, tylko od razu po upływie regulaminowego czasu gry odbyła się seria rzutów karnych.

Klasyfikacja medalowa | edytuj kod

Klasyfikacja startów (1991-2017) | edytuj kod

Tabela wszech czasów | edytuj kod

W czternastu finałach Copa Centroamericana lat 1991-2017 wystąpiło 7 reprezentacji narodowych. Rozegrały 174 mecze (38 zakończyło się remisem), strzelając 415 bramek (średnio 2,38 na spotkanie).

Uwagi:

  • Aktualizacja na 3 lipca 2017
  • W latach 1991–1993 za zwycięstwo przyznawano 2 pkt., od 1995 – 3.

Przypisy | edytuj kod

  1. "UNCAF Tournaments", RSSSF

Bibliografia | edytuj kod

Na podstawie artykułu: "Copa Centroamericana" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy